-->

Mammografi nedir ?

Yorum Gönder
Mammografi memenin röntgen ile resminin çekilmesidir. Doktorlar meme kanseri varlığını belirlemek için mammografi çekilmesini ister. Mammografi sayesinde, göğüste kanser olabilecek bir kitlenin hissedilmesinden 3 yıl kadar önce mammografi ile tespit edilebilir. Mammografi ile erken teşhis edilebildiğinden, meme kanserinin tedavi şansı çok daha yüksektir.

mammografi meme filmi

Mammografi ne zaman çektirilmelidir ?

Kadınlar 50 yaşından sonra her 2 yılda 1 mammografi çektirmelidir. Eğer memede bir kitle hissedilirse, herhangi bir değişiklik farkedilirse veya ailede meme kanseri öyküsü varsa doktorunuz 50 yaşından önce de mammografi çektirmenizi isteyebilir.


Mammografi nasıl çekilir ?

Mammografi cihazının önünde ayakta durulur. Meme bir tabakanın üzerine yerleştirilir. Diğer bir tabaka memeye yukarıdan bastırır. Bu iki tabaka yardımıyla meme yassılaştırılarak çekim sırasında memenin sabit durması sağlanır. Bu esnada memenin üzerinde bir basınç hissedilir. Aynı işlem diğer meme için de yapılır.

meme filmi

Mammografi nasıl raporlanır ?

Çekilen mammografi, diğer röntgen çekimlerinde olduğu gibi, radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir.

Değerlendirme yaparken, meme kanseri ile ilişkili olabilecek görüntüleri inceler, daha önceden çekilmiş mammografi varsa, iki çekim arasında bir farklılık olup olmadığına bakar. Buna göre çekilen mammografinin raporunu yazar.


Mammografi sonucu nasıl değerlendirilir ?

Mammografi sonucu normal çıkarsa büyük bir rahatlama hissedilir ve rutin olarak belirli aralıklarla mammografi çektirilmeye devam edilir.

Mammografi anormal çıktığında hemen panik yapmamak gerekir. Anormal bir mammogram her zaman kanser demek değildir. Ancak bundan emin olabilmek için doktorunuz ek bir takım testleri de yaptırmanızı ister.


Mammografi öncesi nelere dikkat etmek gerekir ?

Mammografiyi 1 hafta öncesinden itibaren adet döneminizde çektirmemeye çalışın. Bu dönemde memeler şişmiş ve hassas olabilir.

Mammografi çektireceğiniz gün deodorant, parfüm veya pudra kullanmayın. Bu maddeler memelere bulaşarak mammogram üzerinde beyaz noktacıklar şeklinde görülebilir.

Bu durum, mammogramın değerlendirilmesinde sorunlara sebep olabileceği gibi, hiç gereği yokken tedirginliğe yol açar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN