Mantar nedir?

Mantar dendiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen; doğada bulunan, marketlerde, pazarlarda satılan şapkalı olan ve bir çoğumuzun afiyetle yediği mantarlar gelmektedir. Bir kısım insanın aklına gelen de insanlarda hastalık yapan; deride, tırnakta kaşıntı, sulanma, gibi belirtiler oluşturan mantarlardır.

Aslında mantarlar bizim bildiğimiz kadarıyla sınırlı değildir. Çok geniş kapsamlı bir konudur. Peki nedir bu mantarlar?  Yine de çok fazla inceliklerine inmeden anlatalım.

Hastalık yapan mantarların özellikleri nelerdir ?

Mantarlar kök, gövde, yaprak ve klorofile sahip olmayan renksiz, basit yapılı organizmalardır. Üreme, hayat tarzları ve hücre yapıları bakımından bakterilerden ayrılır. Bir kısmı ise tek veya çok hücreden yapılmış basit veya dallanmış ipliksi gövdeye sahiptir. Mantar ipliklerine hif, bu hiflerin teşkil ettiği topluluğa da misel veya miselyum denir. Mantarları inceleyen bilim dalına da “Mikoloji” adı verilir.

Kaç çeşit mantar vardır ?

Mantarlar tabiatta çok yaygın bulunurlar. Dünya üzerinde 1.5 milyon mantar türü belirlense de bunlardan 60.000 kadarı tanımlanmıştır. Mantarlar bitki değildir. Birçok yönden bitkilerden ayrılır. Hastalık yapan mantarlar olabildiği gibi yararlı mantarlar da vardır.

Mantarlar nerede yetişir ?

Mantarlar tatlı sularda, karada, nadiren de denizlerde yaşarlar. Bir kısmı insan, hayvan ve bitkiler üzerinde parazit olarak yaşayıp hastalık meydana getirirler.

Mantarların görevleri nelerdir ?

Toprakta bulunan bir kısım mantarlar organik maddelerin parçalanmasında rol oynayarak bitkilerin beslenmesine yardım ederler. Bunun yanında birçok besinin bozulmasına sebep olurlar. Karada yaşayan yüksek mantarların çoğu “mantar” adı altında bilinir, şapkalı olan kısmı ve sapı yenir, ancak mantarların bir kısmı zehirli olup, önemli zehirlenmelere yol açar. Suda yaşayan bazı mantarlar da mavi-yeşil veya yeşil su yosunları ile birlikte likenleri meydana getirirler.

Mantarlar nasıl çoğalır ?

mantar türleri

Mantarların tohumuna spor adı verilir. Mantar miselleri uygun çevre şartlarında çeşitli şekillerde sporları meydana getirirler. Olgunlaşan sporlar gövdeden ayrılarak serbest hale geçer ve uygun koşullarda çimlenerek kendi türüne has mantarı meydana getirir. Mantar sporları, değişen çevre şartlarına karşı çok dayanıklıdırlar. Bu sebeple tabiatta uzun süre canlı kalabilirler .

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree