-->

Ne kadar güneş koruyucusu kullanılmalıdır ?

Yorum Gönder
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılan, güneş kremleri olarak da adlandırılan ürünler, yaz aylarının vazgeçilmezleri arasına girmiş veya girmektedir. Tatil planları yapılırken, özellikle deniz ve havuz kenarlarında tatil planlayanlar, alınacaklar listesinin en başına güneş koruyucularını yazmalıdır. Koruyucu kullananların en merak ettikleri sorulardan biri, bu ürünlerin ne kadar kullanılmaları gerektiğidir.

Örneğin; bazı güneş koruyucuları kullanıldığında, cilt üzerinde beyaz bir tabaka oluşturmaktadır. Bunun sebebi ne olabilir? Bu yazımızda bu soruların cevapları bulunmaktadır.


Güneş kreminin ne kadarı yeterlidir ?

Güneş koruyucularının cilt üzerine yeterli miktarda sürülmesi son derece önemlidir. Çünkü ancak yeterli miktarda kullanıldıkları zaman koruyucu etkilerini tam olarak gösterebilirler. Güneş koruyucuları, üzerine sürülen cildin her santimetre karesi için, 2 miligram olmalıdır. Bu miktarın daha az olması, koruyucunun işlevini azaltır.

Yüksek koruma faktörlü olduğuna güvenilerek kullanılan ve uzun süre koruyacağı düşünülen güneş kremleri, yeterli miktarda kullanılmazsa, düşük koruma faktörlü bir ürün kullanılmış gibi olur. Bu sebeple, her kullanımda en az yarım çay bardağı (2 çorba kaşığı) kadar güneş kremi kullanarak güneşin direk etkilerine maruz kalan bölgeler koruma altına alınmalıdır.


Bir kez yeterli miktarda krem kullanmak bütün gün koruyucu mudur ?

Yeter miktarda sürülen krem ancak 2 saat süreyle koruyucudur. Bu sürenin sonunda yeniden sürülmelidir. Ama bu süre içinde deniz veya havuza girip çıkıldıysa veya terleme olduysa, güneş kremi tekrar tatbik edilmelidir.

güneş kremleri

Güneş kremi sürünce cildimin üzeri beyaz görünüyor, acaba çok mu kullanıyorum ?

Bazı güneş koruyucularının içeriğinde fiziksel koruyucu ajanlar bulunur. Çinko oksit, titanyum dioksit gibi maddeler içeren koruyucular sürüldüklerinde cilt üzerinde beyaz bir tabaka oluştururlar. Bu görünüm asla güneş kreminin fazla kullanılmasına bağlı değildir.


Güneşten korunmada sadece güneş kremi yeterli midir ?

Güneş kremi koruyucu olsa da mümkün oldukça gölgeye kaçılmalı, geniş kenarlı şapkalar, güneşten koruyucu giysiler ve güneş gözlükleri ihmal edilmemelidir. Güneşin en etkili olduğu saatlerde de güneşe çıkılmamalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN