-->

Parkinson hastalığı risk faktörleri ve eşlik eden problemler

Yorum Gönder
Hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir. Parkinson hastalığında görülen hareket kısıtlılıklarının temelinde "dopamin" adı verilen kimyasal maddeyi üreten hücrelerin sayısında azalma vardır. Ancak "substantia nigra" ya da Türkçe adı ile siyah cisimde dopamin üreten hücrelerin sayısının neden azaldığı bilinmemektedir.


Parkinson hastalığında yaş ve cinsiyetin önemi nedir ?


Hastalık genellikle 60 yaşından sonra ve genellikle erkeklerde görülür. Gençlerde hastalık nadirdir. Yaşlanma hastalık gelişme riskini artıran en önemli faktörlerdendir.


Çevresel etkenler Parkinson hastalığı gelişimine sebep olur mu ?

Tarım ilaçları, böcek öldürücüler veya çevresel bir takım etkilere maruz kalan kişilerde de Parkinson hastalığı gelişme riski olabileceği düşünülmektedir.

beyin

Genetik ve kalıtımın Parkinson hastalığındaki yeri nedir ?

Yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulgulara göre, genetik yatkınlık hastalığın gelişimine katkıda bulunan en önemli etmenlerdendir.

Parkinson hastalığına sebep olabilecek spesifik gen değişiklikleri (mutasyon) saptanmış ve bunlar kişiyi Parkinson hastalığı gelişimine yatkın hale getirmiştir. Anne ve babada hastalık olmasa da yatkın olan bu kişilerde Parkinson hastalığı gelişmektedir.

Bunun yanı sıra, bazı kişilerin anne ve/veya babasında bulunan Parkinson hastalığı  çocuğa geçiş göstermektedir. Hastaların ortalama olarak %10 kadarı anne-babalarındaki hastalıklı geni aldıklarından kendilerinde de Parkinson hastalığı gelişim göstermektedir.


parkinson belirtileri

Parkinson hastalığında tipik belirtilere eşlik eden problemler nelerdir ?

1. Zihin problemleri: Parkinson hastalığının ilerlemiş dönemlerinde idrak, kavrama ve düşünce ile ilgili anormallikler ortaya çokar. Bu tip problemlerin ilaç ile tedavisi pek mümkün değildir.

2. Depresyon: Bu tip hastalarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden olup, zamanında tedavi edilerek diğer bulguların ağırlaşmasını engelleyebilir.

3. Yutma problemleri: Parkinson hastalığı ilerledikçe yutma ile ilgili problemler yaşanmaya başlanabilir. Bu sebeple tükürük ağızda birikip salya şeklinde ağızdan akabilir.

4. Uyku sorunları: Geceleri sık uyanma, erken kalkma, gündüzleri uyuyakalma gibi problemler Parkinson hastalarında sık karşılaşılan problemlerdendir.

5. İdrar problemleri: İdrar torbası (mesane) problemlerine bağlı olarak, idrar tutmada veya idrar yapmada sorunlar yaşanabilir.

6. Kabızlık: Sindirim sisteminde de yavaşlamaya bağlı olarak birçok Parkinson hastasında kabızlık problemi vardır.

7. Kan basıncında değişiklikler: Ayağa kalkıldığında kan basıncında düşüşe bağlı olarak birden baş dönmesi hissedilebilir.
8. Koku almada bozukluklar: Bazı kokuları almada veya farklı kokuları almada sorun yaşanabilir.

9. Bitkinlik: Hastalar kendilerini yorgun ve bitkin hisseder.

10. Ağrı: Birçok Parkinson hastası vücudunun çeşitli yerlerinde ağrı hisseder.

11. Cinsel yaşam sorunları: Parkinson hastalarının bazılarında cinsel isteksizlik ve performans düşüklüğü bulunur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN