-->

Parkinson hastalığı tedavisi

Yorum Gönder
Parkinson hastalığı tedavi edilemez ancak kullanılan ilaçlar belirtilerin kontrol altına alınmasına katkıda bulunabilir. İlaçlar; yürüme, hareket ve titreme gibi problemlerin düzelmesini sağlar. Böylece bir Parkinson hastası günlük ihtiyaçlarını yardıma ihtiyaç duymadan sağlayabilir ve toplum içinde kendini iyi hisseder.

Aşağıda sayılan ilaçların seçimi, hangi hastaya hangi ilacın verilmesi gerektiği gibi konular mutlaka nöroloji uzmanı bir doktorun kontrolu altında olmalıdır. 

Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

Levodopa: Bu ilaç en etkili Parkinson ilaçlarından olup alındıktan sonra beyine geçerek dopamine çevrilir. Levodopa'nın beyine ulaşmadan dopamine çevrimini önlemek için "carbidopa" adlı madde ile birleştirilerek verilmesi gerekir. Carbidopa gibi başka maddeler de aynı işlevi görür (benzerazid).

Levodopa kullanımının yan etkileri tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmesidir. Yıllarca kullanım sonraso Levodopa'nın etkisizleşmeye başladığı görülür.

Dopamin agonistleri: Levodopa'nın aksine, dopamin agonistleri dopamine çevrilmez. Aksine, bu tip ilaçlar dopaminin etkilerini taklit ederler. Parkinson hastalığında karşılaşılan problemleri iyileştirmede Levodopa kadar etkili olmasalar da, levodopa ile kombine olarak kullanılabilirler.

Yan etkileri Levodopa'ya benzer. Ancak ek olarak, halusinasyonlar, şişlikler, uykuya meyil ve bazı karakter değişikliklerine yol açabilir. Aşırı yeme, kumar oynama ve cinsellik isteği gibi yan etkiler gibi karakter değişiklikleri fark edildiğinde hastalar veya hasta yakınları doktora durumu bildirmelidir.

MAO inhibitörleri: Monoaminooksidaz (MAO)-B adı verilen bir enzim beyindeki dopaminin ortadan kaldırılmasında görevlidir. MAO inhibitörleri adı verilen ilaçlar bu enzimin işlev yapmasını engelleyerek beyinde dopamin kalmasını sağlar.

Yan etkileri arasında baş dönmesi ve baş ağrısı bulunur. Levodopa gibi ilaçlarla birlikte kullanılırsa halusinasyon riskini artırır.


COMT inhibitörleri: Katekol o-metiltransferaz (COMT) adlı enzim de dopamini beyinde parçalayan bir enzimdir. Tıpkı MAO inhibitörleri gibi, COMT inhibitörleri de dopaminin parçalanmasını önler. Bu ilaç özellikle Levodopa'nın etkisinin uzamasına yol açar.

Yan etkileri arasında istemsiz hareketlerin artışı ve ishal gibi durumlar bulunur.

Antikolinerjikler: Bu tip ilaçlar, Parkinson hastalığında görülen titremeleri kontrol etmek için kullanılmışlardır. Ancak, hafıza kaybı, halusinasyon, kabızlık, ağız kuruluğu ve idrar yapma şikayetleri gibi yan etkileri olduğu görülmüştür.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN