-->

Parkinson hastalığı ve belirtileri

Yorum Gönder
Parkinson hastalığı, sinir sisteminin ilerleyici bir hastalığı olup, kişinin hareketlerini etkiler. Beyinde "substantia nigra" (siyah cisim) adı verilen bölgede dopamin üreten hücrelerin kaybı nedeniyle dopamin eksikliği meydana gelir. Azalan dopamin "bazal ganglia" adı verilen bölgeye yeterli sinyal gönderilememesine yol açtığından, hastaların hareket sistemi ile ilgili problemler ortaya çıkar. Çünkü bu bölge insanın hareketlerinin koordine olmasını sağlayan ve bunu dopamin adlı kimyasal madde sayesinde yapan bir bölgedir. Görülme sıklığı binde 3 civarında olup Türkiye'de yaklaşık 60.000 Parkinson hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Bu hastalık pek fazla bilinmese de zaman zaman bazı ünlü kişilerin Parkinson hastalığına yakalandığının açıklanmasıyla gündeme gelmektedir. Yıllardır boksör Muhammed Ali, aktör Michael J. Fox gibi ünlülerin bu hastalığa yakalandıkları bilinmekteydi. Yakın zamanda vefat eden Robin Williams'ın da hastalığı başlangıç safhasında olduğu ölümünden sonra eşi tarafından açıklandı.

Yaşam kalitesinin artması ve nüfusun yaşlanması sebebiyle bir ileri yaş hastalığı olan Parkinson hastalığı önümüzdeki yıllarda çok daha sık duyulmaya başlayacaktır.

Robin Williams

Parkinson hastalığı nasıl gelişir ?

Hastalık yavaş yavaş gelişir. Önce zar zor fark edilen ve en bilinen belirtisi olan titreme ile kendini gösterir. Zaman ilerledikçe, hastalık tüm hareketlerin yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca, yüzde ifadesizlik, yürürken kolların sallanmaması da tipik belirtilerindendir. Giderek konuşma da bozulur ve hastalığın bulguları zamanla kötüleşir.

Hastalık tamamen tedavi edilemese de kullanılan ilaçlarla belirtilerin bir miktar düzelmesi sağlanabilir.


Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir ?

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de, genellikle hafif olarak başlayan belirtiler giderek ağırlaşır. Hafif olan ilk belirtilerin başlangıçta fark edilmesi zordur. Vücudun bir tarafında başlayan belirtiler zamanla diğer tarafa da geçer ancak belirtilerin ilk başladığı taraftaki bulgular daha ağırdır. 

parkinson belirtileri

Aşağıda, Parkinson hastalığının belirtileri sıralanmıştır:

Titreme (Tremor): Titreme el veya parmaklarda başlar. Baş parmağın işaret parmağı üzerinde titremesi tipik olarak Parkinson'da görülür ve "para sayar gibi" olarak tarif edilir. Eldeki titremenin dinleme halindeyken de görülmesi karakteristik bir bulgudur.

Hareketlerin yavaşlaması (bradikinezi): Zamanla hareket etme kabiliyetini azaltan Parkinson hastalığı, basit bir takım işlemlerin bile yapılmasını zorlaştırır. Yürürken adımlar kısalır, ayaklardan biri sürüklenmek zorunda kalabilir. Bir sandalyeden kalkış bile zorlaşır.

Kaslarda sertlik (rijidite): Vücudun herhangi bir yerindeki kaslar sertleşebilir. Bu kaslar hem acı verir hem de koordine hareketleri yapabilme kabiliyetini azaltır.

Duruş ve denge bozukluğu (postüral instabilite): Parkinson hastaları öne doğru eğilmiş bir duruş pozisyonuna sahiptir. Hastalık ayrıca denge problemine de sebep olabilir.

Otomatize hareketlerin kaybı: Göz kırpma, gülümseme, yürürken kolları öne arkaya sallama gibi otomatik yapılan hareketler yapılamamaya başlar. Konuşurken yapılan mimikler de kaybolur.

Konuşma değişiklikleri: Parkinson hastalığı konuşmayı da bozar. Geveleyerek veya duraksayarak konuşma biçimleri gelişir. Konuşma sırasındaki tonlama ve vurgular ortadan kalkarak monoton bir hale gelir.

Yazma değişiklikleri: Hastanın yazdığı yazı bozulur, yazılar küçülür ve okunmaz hale gelir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN