-->

Prostat büyümesi hayatı nasıl etkiler ?

Yorum Gönder
Benign prostat büyümesi iyi huylu olmasına karşın erkeğin hayatını oldukça fazla etkileyebilir. Bazı erkekler prostat büyümesi belirtileri ile bir şekilde başa çıkar ve tedaviye ihtiyaç duymaz. Bu kişilerde belirtiler muhtemelen daha hafif olup üstesinden gelinmesi nispeten kolay olabilir. Ancak bazı kişiler devamlı tuvalete yakın olmak ister ve bu durum gün boyu çalışmalarını, araba kullanmalarını çeşitli sosyal etkinliklere katılmalarını zorlaştırır. Ayrıca, gece boyunca sık idrar yapmak için uyanmaları da uyku kalitelerini bozar ve gün boyu yorgun hissetmelerine yol açar.

Nadiren de olsa, bazı erkeklerde prostat büyümesinin belirtileri zamanla geçebilir. Fakat genellikle belirtiler zaman geçtikçe daha da artar ve kötüleşir. Yaş ilerledikçe belirtiler erkekleri daha da zorlar ve müdahale gerektirebilecek belirtiler ortaya çıkar.


Prostat büyümesinin acil müdahale gerektirecek belirtileri nelerdir ?


1. Ani olarak gelişen idrar yapamama (Akut idrar retansiyonu):

Prostat büyümesi yandaki resimde görüldüğü gibi, idrar kanalını daralttığından, idrar akışını azaltır ve bir gün aniden idrar yapmanızı engelleyebilir. İdrar yapmak ister ancak yapamazsınız.

Atılamayan idrar mesanede birikmeye başlar. Ağrı verici ve hemen müdahale gerektiren bir durumdur. Bu durumdaki kişi acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

prostat büyümesi

Nasıl tedavi edilir ?

Sağlık kuruluşunda hastaya geçici bir sonda takılarak idrar kesesinde birikmiş olan idrarı çıkartması sağlanır. Esnek bir tüp olarak düşünülebilecek olan sonda, penis ucundan içeri sokularak mesaneye ulaşılır. Böylece kişinin idrar sıkışıklığı giderilir.

Bundan sonra, prostat ve çevresindeki kasların gevşemesini sağlayarak idrarın akışını sağlayan alfa-bloker adı verilen ilaç önerilerek tekrar aynı durumla karşılaşması engellenmeye çalışılır.


2. Kronik idrar retansiyonu:

Ani gelişen idrar yapamama durumuna göre daha yavaş meydana gelir.

İlk işaretleri gece idrar sızıntısı ile yatağı ıslatmaktır. Kasıklarda şişlik ve idrarı tam olarak boşaltamama gibi duygular hissedilir. Kronik idrar retansiyonu ağrısızdır ancak bu durum idrar yapma sonrası mesanin tam olarak boşaltılamadığını gösterir.


İdrarın tam olarak boşaltılamamasının zararı nedir ?

İdrar mesanede kaldıkça, mesane duvarları gevşemeye başlar ve idrar torbası kasları zayıflar.

Kalan idrar nedeniyle mesanede enfeksiyonlar gelişebileceği gibi, mesane taşları da oluşabilir. Bunlar idrar kesesinin duvarlarını zedeleyerek kanamalara sebep olabilir. Tedavi için geçici veya kalıcı sonda kullanılarak mesanenin tam olarak boşalması sağlanmaya çalışılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN