-->

Prostat büyümesinde tedavi seçenekleri

Yorum Gönder
Prostatınızda büyüme varsa ve bu büyüme iyi huylu ise, belirtilerinizin şiddeti ve hayatınızı etkileme derecesine göre doktorunuz size bir tedavi stratejisi belirleyecektir. Genellikle 3 tedavi seçeneğinden birini kullanarak rahatsızlığınızı gidermeye çalışır. Seçilen tedavi yöntemi bir süre sonra yeterli gelmezse veya rahatsızlıklarınıza bir takım yan etkiler de eklenirse, tedavi seçeneğini değiştirebilir.


Prostat büyümesinde tedavi seçenekleri nelerdir ?


1. Hayat tarzı değişiklikleri: Prostat büyüklüğü henüz hayatınızı çok fazla etkilememişse, alınacak bazı önlemlerle yaşamınızı rahatça sürdürebilirsiniz.

prostat ve kahve

  • Daha az alkol ve kafein için, yapay tatlandırıcı kullanmayın: Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, alkol ve yapay tatlandırıcılar mesaneyi irrite ederek idrar problemlerini kötüleştirebilir.

  • Geceleri fazla sıvı almayın: Yatmadan önceki 2 saat boyunca aldığınız sıvıyı kısıtlamanız, geceleri idrar yapmak için uyanmanızı engeller. Böylece uyku düzeniniz bozulmamış olur.

  • İdrar torbanızı boşaltın: Uzun yolculuklar öncesi veya tuvalete ulaşmanızın zor olacağı durumlar öncesinde mutlaka tuvalete gidin ve tüm idrarınızı yapın.

  • Daha fazla lifli yiyecekler ve sebze yeyin: Böylece kabızlık yaşamanız ve bağırsaklarınızın idrar torbasına baskı yaparak idrar yapma problemlerinin kötüleşmesini engellersiniz.

  • Kullandığınız ilaçlara dikkat edin: Antidepresan ve dekonjesan gibi ilaçlar idrar problemlerinin kötüleşmesine sebep olabilir. Bu yüzden, kullandığınız her ilacı doktorunuza danışarak kullanın.


2. İlaç tedavisi: Belirtileri geçirmek için hayat tarzı değişiklikleri yeterli olmazsa, doktorunuz bazı ilaçlar önerebilir.

Prostat büyümesinde kullanılacak ilaçlar; alfa-blokerler ve 5-alfa-redüktaz inhibitörleridir. Bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra meydana gelen değişiklikler ve yan etkiler konusunda mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

prostat ilaç tedavisi

Ayrıca, eğer herhani bir bitkisel ilaç da kullanıyorsanız, bunu doktorunuza mutlaka söyleyiniz. Çünkü belirtileri düzeltmek için önerilen bitkisel kürler, kullandığınız ilaçlarla etkileşerek istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Alfa-blokerler prostat ve çevresindeki kasları gevşeterek idrarın geçişini kolaylaştırmak için kullanılırlar.

5-alfa-redüktaz inhibitörleri ise, prostat bezini küçülterek, idrar yoluna yaptığı basıyı azaltır ve idrar geçişini kolaylaştırır. Bu iki tip ilaç yardımıyla idrar yapma problemleri ortadan kaldırılmaya çalışılır.

3. Cerrahi tedavi:
Diğer yöntemler problemleri azaltmazsa veya prostat büyümesine bağlı şikayetler çok şiddetliyse, doktorunuz cerrahi tedavi önerebilir. Bu durumda uygulanabilecek çeşitli cerrahi yöntemler mevcut olup, durumunuza göre en uygun cerrahi yöntem doktorunuz tarafından belirlenecektir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN