-->

Prostat büyümesinin tedavisinde 5-alfa-redüktaz inhibitörleri

Yorum Gönder
Bu ilaçlar prostat bezinin boyutlarını küçülterek, idrar kanalına olan baskıyı azaltır ve idrarın geçişini kolaylaştırır. Genellikle 6-12 aylık tedavi sonrası bu ilaçların etkisiyle prostat bezi ortalama olarak %15-25 oranında küçülerek, idrar yapma problemlerini azaltır. Daha uzun süreli kullanımlarda prostat bezi daha da küçülebilir.


Etkinin tam olarak görülebilmesi için bu ilaçları ne kadar süre kullanmak gerekir ?


Tam etki gösterebilmesi için bu ilaçların en az 3-6 ay kullanılmaları gerekir. Bu ilaçlar etkilerini uzun dönemde gösterirler. Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda, tedaviye başladıktan 4 yıl kadar sonra dahi şikayetleri azalttıkları belirlenmiştir. Ayrıca, prostat büyümesinin acil durumlarından biri olan ani idrar yapamama şikayetinin gelişme riskini de azaltırlar.

prostat ilacı

Bu ilaçlar hangi durumda kullanılmalıdır ?

5-alfa-redüktaz inhibitörleri prostat bezinin çok büyük olduğu durumlarda önerilen ilk ilaçtır.5-alfa-redüktaz  inhibitörlerinin yan etkileri nelerdir?

Bu ilaçların kullanımında yaşanan yan etkiler genellikle cinsel fonksiyonlar ile ilişkilidir:

Her 100 erkekten 4-5'inde iktidarsızlık (erektil disfonksiyon),

Her 100 erkekten 2-3'ünde cinsel istekte azalma (libidoda azalma),

Her 100 erkekten 1'inde orgazm esnasında meninin az veya hiç olmaması (kuru orgazm),

Her 100 erkekten 2'sinde memelerde şişkinlik ve hassasiyet.


5-alfa-redüktaz inhibitörlerinin PSA düzeyine etkisi nedir ?

Bu ilaçlar kandaki PSA düzeyini yarı yarıya düşürürler. Bu sebeple, eğer herhangi bir sebeple yüksek bir PSA düzeyi varsa bu durum maskelenebilir. PSA testi yaptırırsanız, doktora 5-alfa-redüktaz inhibitörü kullandığınızı mutlaka söylemelisiniz. Doktorunuz PSA sonucunu buna göre değerlendirecektir.


Kombine tedavi nasıl yapılır ?

Aynı anda hem alfa-bloker hem de 5-alfa-redüktaz inhibitörü kullanımı "kombine tedavi" olarak bilinir. Prostat büyümesine bağlı rahatsızlıklar gündelik hayatınızı çok fazla etkilemeye başladığında, prostat bezinin boyutları çok büyüdüğünde ve PSA düzeyi 1.4ng/mL'nin üzerinde olduğunda doktorunuz kombine tedaviyi önerebilir. Böylece, her iki ilaç tedavisini iyileştirici etkisinden de faydalanılabilir ancak bu durumda her iki ilaca bağlı yan etkiler de aynı anda görülebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN