-->

Prostat büyümesinin tedavisinde alfa-blokerler

22 yorum
Prostat bezi büyümelerinde kullanılan ilaçlardan biri olan alfa-blokerler prostat ve mesane boynunun çevresindeki kasları gevşeterek, idrar geçişini kolaylaştırırlar. Alfa bloker ilaçlar, büyümüş olan prostatı küçültmezler ancak büyümüş prostata bağlı belirtilerin şiddetini azaltırlar.

prostat ilacı

Alfa-bloker ilaçlar etkilerini ne zaman göstermeye başlar ?Alfa-bloker kullanan erkeklerin %70'e yakını bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerde iyileşme olduğunu söylemişlerdir.

İdrar yapma şikayetleri, alfa bloker ilacı kullanmaya başladıktan saatler sonra azalmaya başlayacağı gibi birkaç gün sonra da başlayabilir.

Tam olarak etkilerinin ortaya çıkması için alfa bloker ilaçların birkaç hafta kullanılması gerekir. Şikayetleri büyük ölçüde ortadan kalkan çoğu erkek bu ilacı senelerce kullanabilir.

Prostatın boyutları çok büyük değilse alfa-blokerler kullanılması önerilen ilk ilaçlardır. Ancak 4-6 haftalık kullanımdan sonra herhangi bir fayda sağlanmamışsa bu ilaçların size yardımı olmayacağı anlaşılır ve başka bir tedavi şekli önerilir.


Alfa-blokerler nasıl kullanılır ?


Farklı isimlerde satılan alfa-blokerlerin prostat büyümesinin tedavisindeki etki mekanizması aynıdır. Bu ilaçlar genellikle tablet halinde, günde bir kez ağızdan kullanılır.


Hangi alfa-bloker ilaçlar kullanılır ?


Tamsulosin (Flomax, Floprost, Tamidra, Tamprost, Tamsumax, Tocas, Uromax),

Alfuzosin (Xatral, Xalfu),

Terazosin (Hytrin, Teranar, Tezanol, Teraumon, Urosin),

Doxazosin (Araw, Cardura, Doksura, Dosinteva, Kardozin, Tendura),

Silodosin (Silodyx, Urorec) gibi etken maddeleri içeren, yukarıdaki resimde görülen ilaçlar alfa-bloker ilaçlar olup, prostat büyümesinde idrar şikayetlerini gidermek için kullanılırlar.

Sayılan alfa bloker ilaçlar ancak doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

alfa blokerler

Alfa-blokerlerin yan etkisi var mıdır ?


Her ilaçta olduğu gibi, alfa-blokerlerin de yan etkileri vardır. Bu yan etkiler her erkekte aynı olmayabilir. Olası yan etkiler  aşağıda sıralanmıştır:

Genellikle ilacı ilk kullanmaya başladığınız günlerde görülen baş ağrısı, baş dönmesi ve sersemlik hissedilebilir.

Bazı erkeklerde yorgunluk şikayeti olabilir.

Burun tıkanıklığı görülebilir.

Her yüz erkekten 3'ünde iktidarsızlık görülebilir.

Her yüz erkekten 2'sinde kuru boşalma adı verilen durum görülebilir. Kuru boşalma, boşalma esnasında meninin çıkmamasına denir. Meni, dışarı çıkmak yerine idrar torbasına, yani geriye doğru boşalmaktadır (retrograd ejakülasyon).

Yukarıda sayılan tüm yan etkiler ilacı bıraktıktan sonra zamanla ortadan kalkar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

22 yorum

 1. Yusuf ÇOBAN5 Ekim 2015 13:48

  UROREC 8 MG İLAÇ PAKİSTAN DA HANGİ ADLA SATILMAKTADIR VEYA İNGİLİZCE ADI NEDİR

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  İlacın Pakistan'daki satış adını bilmemiz mümkün değildir. Ancak şu bilgileri verebiliriz: İlacın etken maddesi "silodosin" dir. İlaç bu etken madde ismiyle aranabilir. "Rapaflo" ticari adıyla yurt dışında satılmaktadır.
  Bu ilacı kullananlar mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanmalıdır.
  Karaciğer veya böbrek problemi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır. Ketoconazole, boceprevir, clarithromycin, cobicistat, cyclosporine, itraconazole, nefazodone, posaconazole, ritonavir, telaprevir, veya telithromycin gibi ilaçları kullananlar da bu ilacı kullanmamalıdır. Umarım yardımcı olmuşuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Doktor bana bugün urorec yazdı, 37 gr prostat büyümesi olduğu tespit edildi,bu ilacı sürekli kullanmak zorundamıyım yoksa bir süre tedavi amaclı kullanıp bıraktığımda tekrar sorun yaşarmıyım, 25 yasındayım, prostat ameliyatı için doktor erken olduğunu söyledi bu sorun için ameliyat dısında baska kalıcı bir çözüm yokmu.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  İlacı kullanma süreniz ilaçtan fayda görüp görmeyeceğinize bağlı olarak değişecektir. Belirli bir süre kullandıktan sonra elde edilen sonuçlara göre buna doktorunuz karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,
  Urocyon ve prostagood ikisi birlikte kullanılabilir mi
  Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Bu konu Üroloji uzmanlarının alanına girdiği için bir üroloji uzmanına sorulmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 7. 56 yaşındayım. Dr.um 40 gr. a yakın prostat var dedi bana urorec 8 mg. ilaç verdi. Bunu 6 ay kullan dedi. Tahlil falan yapmadı. Bu ilaç prostadı küçültürmü.1 aydır kullanıyorum idrarda sıkıntı yok ama kuru boşaltım oluyor. bir zararı olurmu? Birde prostadın ameliyatı çözüm oluyormu?
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  Bu tip ilaçların yan etkilerinden biri de kuru boşaltımdır. İlacı kullandığınız sürece görülen bu yan etki, ilaç kullanımı bittikten sonra normale döner. Bunun yanında cinsel istekte azalma, burun akıntısı, baş dönmesi, ishal gibi yan etkiler de görülebilir. Prostat ameliyatları çözüm olmaktadır, ancak ameliyatların da çeşitli yan etkileri mevcuttur. Durumunuzu değerlendirerek size en iyi çözüm yolunu üroloji uzmanları verir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. UROREC 8 mg dan bir hap aldım spermlerim yokoldu nerdeyse geçici bişeymi yoksa kalıcımı

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,
  Bu tip ilaçları kullanan kişilerde "kuru boşalma" adı verilen duruma rastlanır. İlacın bırakılmasından sonra bu durum ortadan kalkar. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba UROREC 4 mg ilacından 2 adet kullanmama rağmen hemen kuru boşalmaya neden oldu, ilacı keseli de 2 gün oldu. Benim sorum şu; bu ilacı kestikten ne kadar bir zaman sonra boşalma normale döner, yani kuru boşalma biter? iyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Okuduğunuz yazının son altı satırı sorduğunuz sorunun cevabıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 13. 54 yaşındayım.Doktor iyi huylu prostad büyümesi teşhisi koydu ve UROREC 8 mg ilaç verdi .8 gündür akşamları 1 kapsül kullandım.Sertleşme problemi yaşıyorum.Ve kuru boşalma oluyor.Meni oluşmuyor.İlacı bırakmalımıyım.Ameliyat kesin çözüm değilmidir.

  YanıtlaSil
 14. Merhaba,
  Kullandığınız ilacın yan etkilerinden biri budur ve ilaç kullanımı sona erdikten sonra normale dönecektir. Ameliyat olmak istiyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Ama doktorunuz öncelikle ameliyatsız çözümü tavsiye etmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 15. Merhaba;

  32 yasındayım FLOMAX MR ilacından sadece 1 adet aldım ve bir kaç saat sonra boşalmadan sonra meni gelmedi gibi bir şey oldu. ertesi gün tekrar denediğimde sabah saatlerinde bu kuru boşalma sorunu tekrar oldu. sadece 1 tane içmeyle bu durum normal midir, kalıcı olarak bir sorun teşkil eder mi?

  Tesekkür ederim.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  İlacın yan etkilerinden biri olan kuru boşalmanın ilaç kullanımından belirli bir süre sonra ortadan kalkması beklenir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 17. prostat hastasıyım.55cc büyüklügünde.ayrıca mide ülseriyim.avadart 05 mg kullanıyorum.ülser hastası oldugumdan agrı yaptı.ishal etti.tuhaf oldum ne yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba,
  Kullandığınız ilacın yan etkisi sebebiyle doktorunuzdan size başka bir ilaç yazmasını isteyebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 19. Prostat büyümesi ve idrar torbasının tam boşalmamasından kaynaklı sürekli idrar yolları iltihabı yaşıyordum doktorumun tavsiyesi ile Flomax Mr kullandım ve şikayetlerim nerdeyse ortadan kalktı. Acaba bu ilacı ömür boyu kullanmamda bir sıkıntı olur mu?

  YanıtlaSil
 20. Merhaba,
  Bu soruyu size ilacı yazan doktora sormalısınız. Bu işin uzmanı o doktordur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 21. merhaba ben 51 yaşındayım 17 yıla yakındır bu iltihapla uğraşıyorum gitmediğim dr prof kalmadı ve çare bulunmadı sonra baktım olmuyor bitkisel çözümler arayışına girdim saw palmentto ile internete tanışttım bir süredir onu kullanıyorum benim derdim çok 17 yıldır her sabah ağrılarala uyanıyorum artık bıktım canımdan genlde ilişkiye girdiğimde olmuyor ve sonrasınıda çok oluyor sertleşmede bir sorunum yok cinsel arzularım çok günde 3- 5 yapsamada gene de istek çok kullanmadığım ilaç kalmadı belki ilişkide sorun var galiba düşünüyorum... ikili olarak dr gittik dr bana söylediği karşıtaraftan seni rahtsız edecek bişey yok ama oluyurum 20 gün bi birliktelik yaşamadık sanki birazda olsa ratladım şimdi ilişkiyi en askarı düzeye çekmeme ramen rahtlama azda olsa oluyorum ama ilişkiye girince gene başlıyor ..sonra bir pet şişeye zaman zaman çişimi yapıyorum ve bekletiyorum 1 saat sonra o çiş sade iltihap oluyor bu durumu sürekli böyle yediğim ve içtiğim her şeye dikkat ediyorum ve sürkli hijyenik şekilde hareket ediyorum . başka bir hastalığım yok .ŞİMDİ SİZDEN RICAM Bİ ÖNERİNİZ VARMI BİLGİ VERSENİZ SEVİNİRİM

  YanıtlaSil
 22. Merhaba Zeki bey,
  Bizim ekstra bir önerimiz yoktur, geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN