-->

Prostatit nedir ?

Yorum Gönder
Prostat bezinin iltihaplanması durumuna "prostatit" adı verilir. Erkeklerde herhangi bir yaşta görülebilen prostatit en sık olarak 30-50 yaşları arasında meydana gelir. Prostatit, alttaki resimde olduğu gibi, prostatın büyümesine neden olur. Prostatit her erkekte farklı bulgulara yol açabilir. Prostatit meydana geldiğinde; idrar yapma problemlerinin yanında, kasıklarda ve testisler çevresinde rahatsızlık ve ağrı hissedilir.


prostatit

Prostatit çeşitleri nelerdir ?


1. Akut bakteriyel prostatit: Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyona enfeksiyona bu isim verilir. Akut denmesinin sebebi, belirtilerin hızlı gelişmesidir. Bakteriler çeşitli kaynaklardan prostat bezinin içine yerleşerek enfeksiyona sebep olabilirler.

Bu kaynaklar; kalın bağırsaklar, idrar torbası veya kan dolaşımı olabilir. İdrar yollarında enfeksiyon varsa, idrar yapmada zorluk yaşanıyorsa, prostat biyopsisi yapıldıysa veya sonda kullanılıyorsa prostat bezinde enfeksiyon gelişebilir. Çok sık görülmemesine karşın, yüksek ateşe sebep olup, hastanede antibiyotik tedavisini gerektirebilir.

2. Kronik bakteriyel prostatit: Bakterilerin sebep olduğu, en az 3 aydan beri süren, zaman zaman belirtileri düzelen prostat enfeksiyonlarına bu isim verilir.

Geçmişte meydana gelen idrar yolları enfeksiyonlarından veya antibiyotik tedavisi ile iyileşmeyen akut bakteriyel prostat enfeksiyonlarından gelişir. Akut enfeksiyonlar gibi, fazla sık görülmez.

3. Kronik bakteriyel olmayan prostatit (kronik kasık ağrısı sendromu): Prostatitlerin en sık görülen çeşididir. Çok uzun sürebilir.

Belirtiler değişiklik gösterse de en sık kasık ağrısı görülür.
Diğer prostatitlerde olduğu gibi, bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir. Prostat bezinin içine idrar girişinin sebep olduğu düşünülmektedir. 

Kesin sebebi bilinmese de, aşırı stresin kronik kasık ağrısı ile ilişkili olduğu ileri sürülmektedir. Bu sendromun teşhisine yardımcı olacak bir test yoktur. Teşhis konulması için genellikle diğer sebepler ekarte edilmeye çalışılır.

4. Belirtisi bulunmayan prostatit: "Asemptomatik prostatit" adı verilen bu durumda, hiç bir belirti bulunmaz ancak prostat iltihabı vardır. Çeşitli sebeplerle prostat bezinin araştırıldığı durumlarda tesadüfen ortaya çıkar. Bir belirtisi bulunmadığı için, genellikle tedavi de edilmezler.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN