-->

Prostatit tedavisi

Yorum Gönder
Prostatit çeşidine göre tedavisi de değişir. Akut bakteriyel prostatitte genellikle 4-6 haftalık bir antibiyotik tedavisi kullanılır. Ağrının varlığına göre ağrı kesiciler de prostatit tedavisine eklenir. İltihabi durumu ortadan kaldırmak için non steroid antienflamatuar ilaçlar da önerilir. Kronik kasık ağrısı sendromunda ve kronik bakteriyel prostatit tedavisi çok uzun zaman alabilir. Tedavinin başarılı olması kişiden kişiye değişebilir. Tespiti zor olduğundan, tedavisinin planlanması ve sonuç alınması da kolay değildir.


Prostatit tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar nelerdir ?


Ağrı ve idrar problemlerinin tedavisinde; alfa-blokerler, 5-alfa-redüktaz inhibitörleri de denenebilir.

Alfa-blokerler; prostat ve çevresindeki kasların spazmını çözerek idrarın normal akışını sağlamak için kullanılır. Ancak, kan basıncını düşürdüklerinden kullanan kişiler tansiyon düşüklüğüne karşı dikkatli olmalıdır.

5-alfa-redüktaz inhibitörleri ise; prostatın büyümesine sebep olan erkeklik hormonu androjenlerle etkileşerek onların prostatı büyütmesini engellerler. Böylece prostat büyüklüğü nedeniyle görülen idrar problemleri ve ağrı engellenmeye çalışılır. Ancak, bu tip ilaçlar erkeklerin cinsel problemler yaşamasına ve memelerinin büyümesine sebep olabilir.

prostatit ilaçları

İlaç tedavisi dışında neler yapılabilir ?

Bazı kişilerde aşağıdaki uygulamalar da faydalı olmaktadır:

Prostat masajı: Parmakla yapılan prostat masajının faydalı olabilir.

Cerrahi tedavi: Nadiren de olsa, cerrahi tedavi de bir seçenek olabilir. Prostat bezinin tamamı veya bir parçası ameliyatla çıkartılır. Belirtilerin daha da ağırlaşacağı ve prostatit nedeniyle çeşitli yan etkiler görülmeye başlandığında cerrahi tedavi düşünülebilir.

Antidepresan kullanımı: Prostatit nedeniyle depresyona girerseniz, doktorunuz antidepresan kullanmanızı önerebilir.

Cinsel problemlerin tedavisi: Prostatit nedeniyle yaşanan cinsel problemlerin çözümü için doktorunuz iktidarsızlığı giderici ilaçları kullanmanızı önerebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN