-->

Sprey güneş koruyucularında dikkat edilmesi gerekenler

2 yorum
Ozon tabakasının incelmesi dünyaya güneşten gelen zararlı ışınların artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple bilim adamları güneşin zararlı ışınlarından korunmamızı önermekte, aksi halde ileri yaşlarda deri kanserine yakalanma ihtimalimizin çok yüksek olacağını haber vermektedirler. Bu uyarılara dikkat edenler piyasada bulunan çeşitli güneş koruyucularını kullanmaktadır. Bunlardan biride sprey güneş koruyucularıdır. Bu güneş koruyucularının uygun kullanımı son derece önemlidir. Usulüne uygun kullanılmadığında, güneş koruyucuları zarar da verebilmektedir.

Bu yazımız, sprey şeklinde satılan ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamaktadır:


Sprey şeklindeki ürünler neden tercih edilmektedir ? 

Bu tip ürünlerin kullanımı son derece kolaydır. Güneş altında kalacak bölgelere uygulaması son derece basit olduğundan ve genellikle daha az yağlı olduğundan tercih edilmektedir.


Sprey ürünlerin sakıncaları nelerdir ?

Sprey güneş koruyucuları

Bu tip ürünlerin uygulanışı esnasında sprey etkisi nedeniyle ürün çok küçük damlacıklar haline gelmekte ve solunum ile akciğerlere ve oradan kana geçme riski bulunmaktadır. 

Koruyucuların içinde bulunan kimyasal maddeler solunum yolu ile alınıp kan dolaşımına geçtiğinde ciddi reaksiyonlara sebep olabileceği gibi vücut içinde temizlenmesi ve vücuttan uzaklaştırılması gereken kimyasal madde birikimine neden olmaktadır.

Bu sebeple, bu ürünleri kullanırken solumamak gerekir. En iyisi, bu ürünleri hiç kullanmamak, böyle bir tehlikeyle karşı karşıya gelmemektir. Hatta, çevrede kullananlar varsa bile, rüzgarın etkisiyle sizi etkilememesine dikkat edilmelidir.

Bu ürünleri kullanırken asla yüze doğru püskürtülmemelidir. Yüze sürmek için ellere püskürtüp, ellerimizle yüze sürülmelidir. Çünkü solunum yoluyla alınmasının yanı sıra gözlere veya ağıza kaçması da problem yaratacaktır.

Bazı sprey ürünlerin ateşe yakın kullanıldığında alev aldığı da bildirilmiştir. Bu sebeple, bu tip ürünleri kullanırken sigara veya çakmak kullanmak güneş yerine ateşle yanmanıza sebep olabilir.

Ayrıca, bu ürünler kullanılırken, vücut üzerindeki bazı noktalara daha az uygulanabilmekte veya hiç uygulanamayabilmektedir. Bu durumda da, güneşin zararlı etkilerinden korunulduğu düşünülmekte ama yeterli koruma sağlanamamaktadır.

Yukarıdaki sakıncalarından dolayı sprey tarzında olan güneş koruyucularının ya hiç kullanılmaması veya kullanırken yukarıdaki sakıncalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. Merhaba,
    sprey güneş koruyucuları uygulama kolaylığı nedeniyle tercih ediliyor. Ancak zararları konusunda bilgim yoktu, çok yararlı oldu. Çok teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  2. Sayın Cahide hanım,
    Bu konuya göstermiş olduğunuz ilgi çok önemli. Lütfen yakınlarınıza da bu konunun önemini anlatınız. Sağlıklı güneşlenmeler dileriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN