-->

Tırnak mantarı nedir?

1 yorum
Tırnak mantarı, ''dermatofit'' adı verilen, deri, saç ve tırnak gibi dokularda enfeksiyon oluşturan mantarların neden olduğu, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı, tırnağın iç kısmına yerleşir ve daha sonra tüm tırnağı içeriden ve dışarıdan kaplayacak şekilde gelişir. Farklı renklerde olabilir, tırnaklarda şekil bozukluklarına ve acıya sebebiyet verebilir. Tırnak içinde yerleşmesi  nedeniyle haricen sürülen ilaçlar mantara yeterince nüfuz edemediğinden, tırnak mantarları kolay iyileşmeyen inatçı enfeksiyonlardır.


Tırnak mantarı nasıl bulaşır ve gelişir?


Tırnak mantarı, diğer mantarlarda olduğu gibi bulaşıcıdır ve en önde gelen bulaşma yolları eşyaların ortak kullanılması ve ortak kullanım alanlarıdır.

Bunlara örnek olarak; ortak kullanılan terlikler, ayakkabılar, çoraplar, banyolar, hamamlar, havuzlar sıralanabilir.

Mantarlar nemli ortamlarda üreyip çoğaldıkları için bu saydığımız faktörler, mantarların üreyip, çoğalma ve bulaşması için uygun ortamlardır. Ayrıca tırnaklardaki yaralanmalar, cisim çarpmaları veya ayak üzerine ağır bir cisim düşmesi, çok dar ayakkabıların giyilmesi, manikür ve pedikür işlemleri, tırnakların çok kısa ve dipten kesilmesi, çıplak ayakla dolaşmak gibi etmenler mantar enfeksiyonlarının gelişmesini kolaylaştırır.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı belirtileri nelerdir ?

Kişiden kişiye farklılıklar gösterse de, tırnaklarda kırılmalar, tırnakların kalınlaşması, tırnağın doğal renklerinin değişmesi, parlaklığının kaybolup, mat bir görünüme veya farklı renklere bürünmesi, şeklinin bozulması, tırnakların düşmesi, ayaklarda kötü koku, tırnağın altında kir birikmesi gibi belirtilerinden biri veya birkaçı tırnak mantarını düşündürür.Tırnak mantarına yakalanma riski yüksek olan kişiler kimlerdir ?

Şeker hastaları, dolaşım bozukluğu olan kişiler, bağışıklık sistemi yetersizliği olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar, ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar, atletler, koşucular, dansçılar gibi ayaklarına fazla yüklenen kişilerin tırnak mantarına yakalanma riski yüksektir.


Tırnak mantarı tedavisi var mıdır ?

Evet, tırnak mantarı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Genellikle başlangıçta mantarla başlayıp, daha sonraları bakteri enfeksiyonları ile birlikte devam ettiği için, tedavi uzun zaman alabilir ve sabır gerektirir. İyileştim zannedilerek tedavinin yarıda kesilmesi daha da inatçı, bir türlü geçmek bilmeyen durumlara sebebiyet verebilir.

Bu hastalık kendi kendine geçmez veya evde tedavi edilemez. Tedavi için, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kulaktan duyma bazı tedavi yöntemleri yarar yerine zarar verebilir. Doktorun verdiği ilaçlar gerektiği dozda ve yeterli zamanda kullanılmalıdır. İlaç tedavisi genelde 3 aylık bir zaman alabilir.

Tırnak mantarı tedavisi için ayak sağlığı merkezlerinde, tırnak üzerindeki kalınlaşan tabaka cihazlar yardımıyla temizlenir. Lazer ile temizleme yöntemi kullanılabildiği gibi, kişi çok ağrı ve sancı çekiyorsa cerrahi müdahale de yapılabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

  1. Tırnak mantarı konusunu okudum, güzel anlatılımış eniştemdede bu mantardan vardı,uzun tedaviler sonucunda iyileşti.siteniz güzelmiş.iyi çalışmalar dilerim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN