-->

Ultraviyole indeksi nedir ?

Yorum Gönder
Belirli bir yer ve zamanda güneşin ultraviyole (morötesi) ışınlarının şiddetini ölçmeye yarayan uluslararası standarda "ultraviyole indeksi" adı verilir. UV indeksi bulunduğumuz yerde güneş ışınlarının etkisi ile cildimizin yanma riskini ortaya koyar. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre; UV indeksi "güneş tam tepede iken yer yüzeyine ulaşması beklenen ve insan sağlığına zararlı olabilecek UV radyasyon miktarının, 0'dan 15'e kadar uzanan bir ölçek üzerinde sınıflandırılması" şeklinde tanımlanır. Deniz mevsiminin başladığı bu günlerde ultraviyole indeksinin bilinmesi güneşlenen kişilerin zarar görmesini engellemek açısından büyük önem taşır. 


UV indeksi hangi aralıklar arasındadır?UV indeksi 0-15 arasında değişir. UV ışınım düzeyi gün boyunca ve yıl boyunca değişir. UV indeksi ne kadar yüksekse cilde zarar verme etkisi ve süresi de o kadar kısadır. Örneğin; UV indeksi 6 olduğunda, güneş altında 30 dakikada meydana gelen güneş yanığı, UV indeksi 12 olduğunda sadece 15 dakikada meydana gelir. Bu süreler ayrıca kişinin cilt tipi ile de ilişkili olsa da, UV indeksi arttıkça güneş altında daha kısa sürede deride ve gözlerde güneşin zararlı etkileri görülür.UV indeksi nelere göre değişir ?UV indeksi dünya üzerinde bulunduğunuz yere, hangi mevsimde olduğunuza, hava durumuna, günün hangi saatinde olduğunuza ve deniz seviyesine göre hangi yükseklikte olduğunuza göre değişir. Aşağıdaki resimde 15 Ağustos 2014 tarihinde tüm Türkiye'nin UV indeksi görülmektedir. Buna göre ülkemizin büyük bir bölümündeki UV indeksi 9, Kuzey Anadolu'da çoğunlukla 8'dir.

Türkiyenin ultraviyole indeksi

UV indeksi nasıl kullanılır ?


UV indeksinin derecesine göre çeşitli korunma tedbirleri belirlenmiştir. Buna göre;


0, 1 ve 2: Düşük risk olarak adlandırılır ve yeşil renk ile belirtilir. Parlak günlerde güneş gözlüğü takılması ve açık renkli cildi olanların koruyucu kullanmaları önerilir. Öğle saatlerinde 2 veya daha uzun süre güneşte kaldığınızda derinizde hafif kızarıklık görülür.
3, 4 ve 5: Orta dereceli risk olarak adlandırılır ve sarı renk ile belirtilir. Dışarı çıkacaksanız güneşten korunmak için önlem almanız, öğle saatlerinde güneşin en kuvvetli olduğu zamanda gölgede bulunmanız tavsiye edilir. Güneş tehlikeli olmasa da, 1-2 saatten fazla direk güneş altında kalınmamalıdır.


6 ve 7: Yüksek risk olarak adlandırılır ve turuncu ile belirtilir. Güneş gözlüğü, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmanız, geniş kenarlı şapka ve güneşten koruyucu giysiler giymeniz ve öğle saatlerinde güneşte bulunmamanız önerilir. Güneş altında 30-60 dakika kalırsanız güneş yanığı meydana gelir.
8, 9 ve 10: Çok yüksek risk olarak adlandırılır ve kırmızı renk ile belirtilir. Yüksek risk için geçerli korunma tedbirleri ve güneşte uzun süre kalmamanız önerilir. Güneşte 20-30 dakikada ciddi yanık meydana gelir.


11 ve üzeri: Aşırı risk olarak adlandırılır ve mor renk ile belirtilir. Güneşten korunmak için tüm önlemlerin alınması ve mümkün olduğunca güneşe çıkılmaması öğütlenir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN