-->

Yüksek faktörlü güneş koruyucuları

Yorum Gönder
Yazın en çok tercih edilen deniz, kum ve güneş üçlüsünden oluşan tatil seçeneğinde güneşe dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sık sık hatırlatılmaktadır. Bunun sebebi güneşin zararlı ışınlarıdır ve günümüzde ozon tabakasının da incelmesiyle bu ışınların daha da zararlı hale gelmesidir. Deniz kenarında çoğu kimse güneşten yeterli derecede korunmazken, bazı kişiler çeşitli şekillerde kendini güneşten korumaya çalışır. Kimileri şemsiye altında oturmayı yeterli görürken, bazı kişiler ise çeşitli güneş koruyucu ürünler kullanmaktadır.

Ancak güneş koruyucuları da çeşit çeşittir. Üzerinde bulunan bir takım harf ve rakamlar güneş koruyucu ürünler hakkında bize bilgi verir. Kişinin cilt özellikleri ve güneş altında geçireceği süreye göre farklı güneş koruyucu ürünler seçilebilir. 


Koruma faktörü (SPF) rakamları arttıkça, güneşten koruyuculuk ne kadar artmaktadır? 


Güneş koruyucuların üzerinde bulunan SPF harfleri "güneş koruma faktörü" anlamına gelen İngilizce kelimelerin baş harfleridir. SPF arttıkça koruyuculuk da artar.

Güneş koruyucularında SPF ultraviyole (UV) B ışınlarından koruyuculuk ile ilişkilidir. Örneğin; 15 faktörlü bir güneş koruyucu UVB ışınlarının %93'ünü engellerken, 30 faktörlü bir güneş koruyucu UVB ışınlarının %97'sini, engeller. Bu örnekten de görülebileceği gibi, koruyuculuk 2 kat artmamaktadır.

SPF ile artan şey güneş yanığı olmadan güneş altında geçirilebilecek zamandır. Ancak buna da çok fazla güvenmemek gerekir.

yüksek faktörlü güneş koruyucu

Güneş koruyucularının SPF hesabı neye göre yapılır ?

Güneş koruyucularının SPF değerlendirmesi yapılırken derinin her santimetre karesine 2 miligram güneş koruyucu sürülmesi esasına göre yapılır. Fakat kullanıcılar tarafından bu kural genellikle bilinmez ve uygulanmaz. Çoğunlukla uygulanan miktar 0.5 ile 1 miligram arasıdır. Bu durumda da güneş koruyucusunun koruyuculuğu otomatikman en az yarıya düşer.


Yüksek SPF'nin dezavantajları nelerdir ?

Koruma faktörü 30 olan güneş ürününün UVB ışınlarının %97'sini, 50 faktörlü olanın ise %98'ini bloke ettiği gerçeğinden hareketle; koruma faktörü yükseldikçe koruyuculuk artmakta ancak bu istenen ya da düşünülen oranda olmamaktadır. Yani koruyuculuk oranındaki artış çok azdır. Bunun sebebi de yukarıda belirtildiği gibi yeterli miktarda güneş koruyucu kullanılmamasıdır.

Koruma faktörleri sadece UVB ışınlarından koruma oranını belirlemektedir. Ancak güneş ışınlarında bulunan UVA ışınları da zararlı ışınlar olup, cilt yaşlanması ve cilt kanserlerine sebep olmaktadır. Yüksek koruma faktörlü ürün kullananlarda güneş yanığı olmayabilir ancak, hala deriye zarar veren ışınlar kişiyi etkilemektedir.

Diğer bir dezavantaj ise; yüksek koruma faktörlü ürün kullananlar, güneşten korunma ile ilgili diğer önlemleri görmezden gelmekte, sadece güneş koruyucunun yeterli olduğunu düşünmektedir. Güneşten koruyucu önlemler arasında gölgede oturmak ve güneşten koruyucu giysilerin giyilmesi de bulunmaktadır. Yüksek faktörlü ürünleri kullanmak diğer önlemleri almamayı gerektirmemektedir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, UVA ışınlarına karşı da korunulması gerekmektedir ancak kullanılan ürün UVA ışınlarına karşı da koruyucu geniş spektrumlu bir ürün değilse, bu gerçekleşmemektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN