-->

Böbrek taşı oluşumu nasıl önlenir ?

Yorum Gönder
Hayat tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçlarla böbrek taşlarının oluşumu önlenebilir. Böbrek taşlarını oluşumunu önlemek için şu önlemler alınabilir:

Gün boyu bol su içilmelidir: Daha önceden böbrek taşı bulunan bir kişinin günde 2.5 litre kadar idrar oluşturması önerilir. Bunun için gün boyu yeterli miktarda su içmek gerekir. Eğer sıcak bir iklimde yaşıyor ve bol egzersiz yada fiziksel aktivite yapıyorsanız daha da fazla su içmeniz gerekir. Ancak böylece böbrekleriniz yeterli miktarda idrar üreterek böbrek ve idrar yollarında birikimi önler ve taş oluşumu engellenir.
Yeterli su içtiğinizin en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Koyu sarı renkli idrar az su içtiğinizi, açık sarı renkli idrar ise yeterli su içtiğinizi anlayabilirsiniz.

böbrek taşı su içmek

Ürik asit taşları diğer böbrek taşlarına göre daha yumuşak olduğundan bol su içmek çok önemlidir. Günde 3 litre kadar su içimi ürik asit taşlarının çözülmesine yol açabilir.

Oksalattan zengin gıdalar daha az tüketilmelidir: Oksalattan zengin bir taşınız olduysa, bamya, ıspanak, badem, fıstık, çikolata ve soya ürünleri gibi oksalattan zengin gıdaları mümkün olduğu kadar az tüketmeniz gerekir.

Az tuzlu ve az hayvansal proteinli bir diyet yapılmalıdır: Tüketilen tuz miktarı azaltılmalı, hayvansal proteinlerin aşırı tüketimi yerine bitkisel proteinler tercih edilmelidir. Hayvansal proteinler özellikle ürik asit taşlarının gelişimine yol açar. Tuz ise kalsiyum taşlarının gelişimine sebep olur.


Taş oluşumunu engellemek için kullanılacak ilaçlar:

İlaçlar, idrardaki asit ve mineral miktarını kontrol ederek belirli taş tiplerinin oluşumunu engeller. Kullanılacak olan ilaç, sizde hangi tipte taş olduğuna bağlıdır.

Kalsiyum taşları için: Tiazid grubu idrar söktürücüleri veya fosfat içeren bir preparat kalsiyum taşlarının oluşumunu önler. İdrar söktürücülerinin etkisi ancak uzun yıllar kullanıldıkları zaman görülebilir.

Ürik asit taşları için: Kanda ürik asit oluşumunu azaltmak için Allopurinol ve idrarı alkali yapmak için bir ilaç kullanıldığında ürik asit taşlarının oluşumu engellenir.

İdrarı alkali yapacak ilaçlar sodyum bikarbonat veya potasyum sitrat olabilir. Ancak bunları kullanırken idrar pH'sı çok fazla alkali olmamalıdır. İdrar pH'sı 7.5'i aşarsa bu kez kalsiyum taşlarının gelişme riski artar. Ürik asit taşlarının gelişimini engellemek için idrar pH'sının 6-6.5 arasında olması gerekir.

Sistin taşları için: İdrarda sistin miktarını azaltan bir ilaç ve bol su içimi sistin taşlarının oluşumunu azaltır.

Struvit taşları için: İdrar yolları enfeksiyonlarının oluşumunun engellenmesi amacıyla antibiyotikler kullanılarak enfeksiyona bağlı gelişen taşların oluşumu engellenebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN