Cinsel isteksizlik yaratan sebepler

Kadın ve erkeğin ilişkilerinin sağlıklı yürümesi için cinsel hayatlarının da sağlıklı olması gerekir. Ancak bazı durumlarda eşler, eskiye nazaran cinsel yaşamlarında bir durgunluk olduğunu fark edebilirler.

Cinsel isteksizlik ya da tıbbi adıyla “libidoda azalma” olan bu durumun bir takım sebepleri vardır ve bu sebeplerin ortaya konarak çözüm bulunması cinsel yaşamı normale döndürebilir. Gelin bu sebeplere bir göz atalım:

Stres: Cinsel hayatı sekteye uğratan en önemli sebeplerdendir. Duygusal stres, fizik fonksiyonları etkilediği gibi cinsel isteksizliğe ve cinsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açar. Bu yüzden, sağlıklı bir cinsel yaşam için stresle başa çıkma yolları aranmalı, stres yaratan sebebin ne olduğu ortaya çıkarılmalı, gerekirse profesyonel yardım almak için doktorunuza başvurmalısınız.

Eşlerin durumu: Cinsel yaşam kişinin partneri ile ortak yaşanması gereken bir durumdur. Eşlerden birinin cinsel isteksizlik duyması cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler.

Eşler arasında yaşanan tartışma ve kavgalar, birbirine güven duygusunun azalması, aldatılma düşüncesi, iletişim azalması eşleri birbirinden uzaklaştırarak cinsel isteksizlik duymalarına sebep olabilir. Bunu farkeden eşler, kendi aralarında problemi çözmeye çalışmalı, başarılı olamadıkları durumda bir evlilik danışmanına başvurmalıdır.

Alkol: Problemlerden uzaklaşma adına olsun, alışkanlık olsun, aşırı alkol alımı kişinin cinsel performansını azaltan bir unsurdur.

Bunun yanında, eşiniz sarhoş bir kişi ile cinsellik yaşamak istemeyebilir. Bu yüzden, alkolden kurtulmak için gerekli önlemleri almak, sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmak için bir an önce alkolü azaltmak veya bırakmak gerekir.

Uykusuzluk: Dinlenmiş bir vücut tüm fiziksel aktivitelerde olduğu gibi, cinsel yaşamda da performansı artırıcı bir etkendir.

Uykusuzluk ve uyku kalitesinin düşüklüğü, cinsel isteksizlik yaratan sebeplerden biri olabilir. Uyku apnesi de uyku kalitesini bozan etmenlerden biridir. Uyku kalitesini bozan etmenler varsa, bunların ortadan kaldırılması ile cinsel yaşam normale dönebilir.

İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçlar cinsel isteği azaltabilir. Tansiyon düşürücü ilaçlar, grip ilaçları, antidepresan ilaçlar, kemoterapi ilaçlarının bazıları cinsel istekte azalmaya sebep olurlar.

cinsel isteksizlik ilaclar

Bu gibi durumlar meydana geldiğinde yan etkisi daha az olan ilaçların seçimi için doktorunuz ile görüşmelisiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree