-->

Gastrit nedir ?

Yorum Gönder
Mide iç yüzeyinin tahriş olup iltihaplanmasına "gastrit" adı verilir. Mide ülserine de sebep olan bakteriyel enfeksiyon, uzun süreli ağrı kesici kullanımı, alkol kullanımı gibi sebepler gastrit oluşumuna katkıda bulunurlar. Gastrit birden bire ortaya çıkabileceği gibi (akut gastrit), yavaş yavaş da gelişebilir (kronik gastrit). Bazı durumlarda gastrit ülsere dönüşebileceği gibi çoğu kişide kısa bir süre sonra iyileşip belirtileri ortadan kalkar.


Gastrit belirtileri nelerdir ?

  • Karın üst bölgesinde ağrı, yanma,

  • Ağrı ve yanmanın yiyeceklerle artması veya azalması,

  • Bulantı,

  • Kusma,

  • Yemek sonrası dolgunluk hissi.

Gastrit

Gastrit sebepleri nelerdir ?

Gastrit durumunda midenin iç yüzeyini koruyan tabakadaki zayıflama nedeniyle sindirim enzimleri mideye zarar vermeye, bir anlamda mide duvarını sindirmeye başlar. Midedeki koruyucu tabakayı zayıflatan etmenler şunlardır:

Bakteriyel enfeksiyonlar: Bazı gastrit vakalarından "Helikobakter pilori" adı verilen bir bakteri sorumludur. Bu bakteri dünya üzerinde enfeksiyona sebep olan en yaygın bakterilerdendir. Ancak, çoğu kişi bu bakteri ile enfekte olsa da bazılarında gastrit gelişmektedir.

Sürekli ağrı kesici kullanımı: Aspirin ve "non steroid antienflamatuar" adı verilen ağrı kesici ilaçlar akut ve kronik gastrite sebep olurlar. Bu ilaçların sürekli kullanımı mide koruyucu tabakasının zayıflamasına yol açar.

Yaşlılık: Yaşlandıkça midenin koruyucu tabakası incelmeye başlar. Ayrıca yaşlı kişilerde Helikobakter pilori enfeksiyonlarına daha çok rastlanır. Bağışıklık sistemi de zayıflayan yaşlılarda gastrit riski de artar.

Aşırı alkol kullanımı: Alkol mide koruyucu tabakasını tahriş ederek zayıflamasına yol açar. Bu sebeple, mide sindirim enzimlerinden zarar görmeye başlar ve gastrit gelişir.

Stres: Çeşitli ameliyatlar, yaralanmalar, yanıklar veya şiddetli enfeksiyonlar strese yol açarak gastrite sebep olurlar.

Otoimmün hastalıklar: Vücudun savunma hücrelerinin kendi mide hücrelerini yabancı bir hücre olarak algılayıp onlara zarar vermesi neticesinde "otoimmün gastrit" adı verilen gastrit gelişir.

Diğer hastalıklar: AIDS, Crohn hastalığı ve parazit enfeksiyonları da gastrite sebep olan hastalıklardandır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN