-->

Gastrit teşhis ve tedavisi

Yorum Gönder
Gastrit teşhis edilip tedavi edilmezse mide ülserine dönüşebilir ve hatta mide kanamalarına yol açabilir. Nadiren de olsa, kronik gastrit olguları mide koruyucu tabakasının aşırı incelmesine yol açarak burada bulunan hücrelerde değişikliklere sebep olarak mide kanseri riskini bile artırabilirler. Bu sebeple, gastrit teşhisi ve uygun tedavisi son derece önem taşımaktadır.

gastrit

Gastrit teşhisi için neler yapılır ?

Helikobakter pilori testi: Helikobakter pilori bakterisinin varlığının tespit edilmesi için yapılan testtir. Bu test kanda, dışkıda veya nefeste yapılabilir.

Endoskopi: Ucunda kamera olan ve mide iç yüzeyini görmeye yarayan esnek bir cihaz ağız, boğaz, yemek borusu rotasını takip ederek mideye ulaşır. Mide iç yüzeyinde şüpheli bir alan görülürse işlem esnasında buradan örnek de alınabilir. Alınan örnek patoloji laboratuvarında incelenerek gastrit teşhisi konur.


Gastrit tedavisi nasıl yapılır ?

Tedavi sebebe yönelik olarak yapılır.

Sebebe yönelik tedavi: Ağrı kesici ilaçlar veya alkole bağlı olan gastriti iyileştirmek için ilaçları ve alkolü kesmek gerekir. Böylece etken ortadan kalktığı için gastrit de iyileşir.

Antibiyotik tedavisi: Helikobakter pilori bakterisine bağlı olan gastrit vakaları antibiyotik ile tedavi edilir. Antibiyotik tedavisi esnasında kombine bir tedavi uygulanır:

1. Helikobakter pilori bakterisini ortadan kaldırmak için 10-14 gün boyunca "klaritromisin, amoksisilin, metranidazol" gibi ilaçlar kullanılarak bakteri öldürülür. Ancak antibiyotikler mutlaka tarif edildiği şekilde kullanılmalıdır.

2. Asit üretimini azaltmak ve böylece iyileşmeyi hızlandırmak için "proton pompası inhibitörleri" adı verilen ilaçlardan kullanılır. Bu ilaçlar üretilen asidi azaltarak ağrının azalmasını sağlarlar.

3. Üretilen asidin etkisini azaltmak için "antiasit" ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar asidi nötralize eder ve ağrıyı azaltırlar.

gastrit ilaçları

İlaç tedavisi dışında nelere dikkat edilmelidir ?


 • aha az ve sık yemeli,

 • Mideyi tahriş eden asitli, yağlı, kızartılmış ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı,

 • Alkolden uzak durmalı,

 • Ağrı kesici kullanımına dikkat etmeli,

 • Ağrı kesicileri dönüşümlü kullanmalı,

 • Stresi azaltmanın yolları aranmalıdır.

 • BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  Yorum Gönder

  loading...
  EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN