-->

Glokom kimlerde görülür ?

Yorum Gönder
Glokom, göz sinirinde harabiyet yaparak görme kaybına sebep olduğundan çok önemli bir hastalıktır. Glokom sinsi bir gelişim gösterdiğinden erken dönemde fark edilemez. Körlük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan glokomun risk faktörleri bilindiği taktirde, önlem almak daha kolay olabilir. Bu sebeple aşağıdaki etmenler açısından dikkatli olunmalıdır:

Glokom

Göz içi basıncının artması: Göz tansiyonunuz normal sınırların üzerinde ise, glokom gelişme riski de artmıştır. Ancak, ilginç olarak, her göz tansiyonu yüksek olan kişide glokom gelişmemektedir.

Göz içi basıncı normalde 6-20 milimetre civa (mmHg) arasında olmalıdır. Glokom hastalarının çoğunda göz içi basıncı 21 mmHg'dan yüksektir. Göz tansiyonu yüksek olan her hastada glokom olacaktır diye düşünülmemelidir. Çünkü glokom hastalarının %30'unda göz içi basıncı normal değer aralığındadır.

kortizon iğnesi

Yaş: 60 yaşın üzerindeki kişilerde glokom gelişme riski daha yüksektir.

Ailede glokom olması: Aile üyelerinden birinde, yani anne, baba veya kardeşlerden birinde glokom bulunması durumunda sizde de glokom olma riski daha fazladır. Özellikle açık açılı glokom kalıtımsaldır.

Glokomun genetik bir kökeni olduğuna inanılmaktadır. Bazı genetik değişikliklerin bazı kişileri glokom gelişmesine karşı daha duyarlı hale getirdiği düşünülmektedir.

Hastalıklar: Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi bazı hastalıkları olanlarda glokom gelişme riski, hasta olmayanlara göre daha yüksektir.

Göz hastalıkları: Şiddetli göz yaralanmaları göz içi basıncını artırabilir. Özellikle spor yaralanmalarına dikkat edilmelidir.

Göz tümörleri, göz iltihapları veya lens dislokasyonları glokom gelişimine sebep olabileceği gibi, göze yapılan cerrahi girişimler de glokom riskini artırabilir. Bunlar dışında, yüksek derecede miyop veya hipermetrop olanlarda da glokom riski yüksektir.

Kortizon kullanımı: Uzun süreli kortikosteroid kullanımı, özellikle kortikosteroidli göz damlaları çok uzun süre kullanıldığında, ikincil glokom gelişimi riskini artırabilir. Şiddetli astım vakalarında kullanılan yüksek doz steroidli inhalerin de glokom riskini artırdığı saptanmıştır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN