-->

Glokom nasıl teşhis edilir ?

Yorum Gönder
Normal aralıklarla göz muayenesi olmuyorsanız, çeşitli görme şikayetleri ile bir göz doktoruna müracaat ettiğinizde yapılan testlerle glokom teşhisi konur. Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra aşağıdaki testleri yapar:

Göz tansiyonunun ölçümü: Göz içi basıncının ölçümü ya da halk arasındaki ismiyle göz tansiyonu ölçümü basit ve ağrısız bir işlemdir. Göz küresinin içindeki basıncın belirlenmesinden önce göze bir damla damlatılır. Tonometri adı verilen göz tansiyonu ölçümü, glokom teşhisinde genellikle ilk sırayı almaktadır.

Görme siniri hasarı testi: Görmemizi sağlayan sinir, gözün arka tarafında bulunan ve "optik sinir" adı verilen bir sinirdir. Glokomda körlüğe sebep olan şey, görme sinirinin hasar görmesidir. Bunu tespit etmek için göz bebeğinizden gözünüzün içine bakmak gerekir. Oftalmoskopi adı verilen bu işlem, göz bebeğinden bakıldığında göz dibini gösteren ve "oftalmoskop" adı verilen bir cihazla yapılır.

glokom muayene


 Görme alanı testi: Herkesin belirli bir görme alanı vardır. Glokom nedeniyle bu alanın etkilenip etkilenmediğini yani daralıp daralmadığını ortaya koymak gerekir. Bu işlem "perimetri" olarak adlandırılır.

Görme keskinliğinin ölçümü: Glokom, görme keskinliğinde azalmaya sebep olduğundan, belirli bir mesafeden görme kabiliyetinde azalma olup olmadığını belirlemek için bu test yapılır.

Kornea kalınlığının ölçümü: Glokom teşhisindeki önemli testlerden birisi de "pakimetri" adı verilen ve korneanın kalınlığını ölçen bir testtir. Eğer korneanız kalın ise, glokom olmadığınız halde, göz tansiyonunuz yüksek çıkabilir. Bunun aksi de mümkündür; ince korneası olanlar glokom oldukları halde, göz tansiyonu ölçümlerinde normal sonuç alınabilir.

Göz drenaj açılarının incelenmesi: Glokom tipinin belirlenebilmesi için "gonyoskopi" adı verilen bir ölçüm yapılır. Gözünüze özel lensler yerleştirilerek, drenaj açıları tespit edilir. İris ve kornea arasındaki açılara göre; "açık açılı glokom" veya "kapalı açılı glokom" teşhisleri konabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN