-->

Glokom nedir ?

Yorum Gönder
Göz sinirini hasara uğratarak görme kaybına yol açan ve genellikle göz içi basıncının artmasıyla ortaya çıkan göz hastalığına "glokom" adı verilir. Halk arasında "karasu hastalığı" veya glokomun sebeplerinden biri olan göz içi tansiyonu artışı nedeniyle "göz tansiyonu" olarak da adlandırılan glokom, körlük sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Görme kaybı yavaş yavaş geliştiği için glokom genellikle erken dönemde fark edilemez. Fark edildiğinde ise glokom oldukça ilerlemiş bir evrede olduğundan göz sinirindeki hasar ciddi boyutlara gelmiştir. Glokom erken dönemde tespit edilebilirse, görme sinirinin hasarı durdurulabilir ve görme kaybı daha sınırlı olur. Bu yüzden belirli aralıklarla göz kontrolları yaptırılmalıdır.

Glokom göz tansiyonu

Glokom belirtileri nelerdir ?

Glokom belirtileri, glokomun tipine göre değişiklik gösterir:

Primer açık açılı glokomda; genellikle her iki gözde çevresel görüşün ilerleyici olarak kaybı ve ileri evrede tünel görüşü bulunur.

Akut kapalı açılı glokomda;

  • göz ağrısı,

  • bulantı ve kusma,

  • görme bulanıklığı,

  • ışıkların etrafında hale görme,

  • göz kızarması gibi bulgular vardır.

Her iki glokom tipi de birincil veya ikincil olabilir. Sebebi bilinmeyen glokomlara "birincil glokom" adı verilir. Göz yaralanmaları, ilaç kullanımı, göz iltihapları, tümör, ileri derecede katarakt veya şeker hastalığı gibi durumlara bağlı olan glokomlar ise "ikincil glokom" adını alır.


Ne zaman doktora gidilmelidir ?

Doktora gitmek için göz problemlerinin oluşmasını beklememek gerekir. Çünkü problemlerin farkedilmesi, glokomun ilerlediğinin göstergesidir. Aslında 40 yaşından itibaren düzenli göz kontrollarına gidilmesi önerilmektedir. Düzenli kontrollar 60 yaşından sonra her yıl yapılmalıdır. Bunun dışında, yukarıda glokom için sayılan belirtiler meydana geldiğinde hemen bir göz doktoruna müracaat etmeniz gereklidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN