-->

Glokom sebepleri nelerdir ?

Yorum Gönder
Göz içindeki basıncın ya da diğer bir deyişle, göz tansiyonunun artması sonucu meydana gelen glokom, görme kaybına sebep olan etmenlerin başında gelmektedir. Göz tansiyonunun artışı genellikle göz içi sıvısı ile ilişkilidir. Göz küresinin içinde bulunan sıvı, normalde bir drenaj sistemi ile göz dışına çıkabilmektedir. Ancak, drenaj sisteminin çeşitli nedenlerle tıkanması durumunda, sıvı göz dışına çıkamadığı için göz içindeki yapılara basınç yaparak zarar görmelerine sebep olur.

Görmemizi sağlayan göz siniri bu basınç nedeniyle zamanla ilerleyici şekilde harap olur ve yavaş yavaş görme kaybına yol açar.

göz organları

Glokom tipleri nelerdir ?

Açık açılı glokom: Glokomun en sık rastlanan tipidir. Glokom hastalarının %90'ı bu tip glokomdan muzdariptir.

Gözde kornea ve iris arasında bulunan açı açıktır  fakat drenaj sistemindeki kanallar tıkalı olduğundan göz içi sıvısı kanallardan geçemez. Buna bağlı olarak göz içindeki sıvı miktarı artmaya ve basınç oluşturmaya başlar. Yavaş gelişim gösterir.

Meydana gelen harabiyet ve görme kaybı fark edilemez. Optik sinir hasarı ağrıya sebep olmaz. Bu durumun gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Kapalı açılı glokom: İris ve kornea arasındaki açı kapandığında ortaya çıkan glokom tablosuna bu ad verilir.

Daha nadir olarak rastlanan glokom tipidir. İris ve kornea arasındaki açı daraldığından, buradaki drenaj sistemi bozulmuştur. Ani gelişen bir tablodur. Bu sebeple, meydana gelen belirtiler hemen fark edilir. Ancak kronik kapalı açılı glokom vakalarına da rastlanmıştır. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Normal basınçlı glokom: Görme sinirinde harabiyetin olduğu ancak göz içi basıncının normal bulunduğu glokom türüdür.

Optik sinir harabiyetinin nedeni anlaşılamaz. Bu tip glokom olan hastaların görme sinirinin daha hassas olduğu düşünülmektedir. Ayrıca damar tıkanıklığı gibi nedenlerle görme sinirinin beslenmesinde de sorun olabilir.

Konjenital glokom: Gelişimsel glokom adı verilen bu tip glokom doğuştan mevcuttur. Gözdeki drenaj kanallarının bebeğin anne karnındaki döneminde yanlış veya eksik gelişiminden kaynaklanır.

Nadir görülen ve kalıtımsal olabilen bir hastalıktır. Doğumdan sonra gözlerde belirgin bir büyüme ve bulanıklaşma gibi bulgular ortaya çıkabilir. Erken fark edilirse cerrahi girişimler yapılarak körlük engellenebilir.

Pigmenter glokom: Göz irisine renk veren pigmentlerin drenaj kanallarını tıkaması sebebiyle ortaya çıkar.

Pigmenter glokom

Bu tıkanma neticesinde meydana gelen göz içi basınç artışı glokoma sebebiyet verir. Genellikle genç yaşlarda, yapılan koşu gibi sporların da etkisiyle, iristen dökülerek göz içi sıvısına karışan pigmentlerin tıkadığı kanallar geçici göz içi basınç artışlarına da sebep olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN