-->

Glokom tedavisinde göz damlası kullanımı

Yorum Gönder
Glokom tedavisinin temelinde göz içi basıncını düşürmek vardır. Bunu sağlamak için göz içi sıvı miktarını azaltmak veya göz içi sıvısının akışını iyileştirmek gerekir. Glokom tamamen tedavi edilemez ancak uygun tedavi ve düzenli kontrollarla görme kaybının ilerlemesi yavaşlatılır. Glokom tedavisinde ilk basamak genellikle göz damlalarının kullanımıdır. Göz damlaları mutlaka tarif edildiği şekilde kullanılmadır. Aksi halde göz siniri hasarı daha da artabilir. Birden çok göz damlası reçete edilmişse, kullanım şekilleri ve uygulamalar arası ne kadar süre geçmesi gibi konuları mutlaka öğrenmek gerekir.

göz damlası

Göz damlası nasıl kullanılmalıdır ?

Göz damlaları kullanıldıktan sonra kana karışır ve buna bağlı yan etkiler de görülebilir. Göz damlasının kana karışmasını engellemek için, damlayı göze damlattıktan sonra gözler 1-2 dakika süreyle kapatılmalıdır. Bu esnada parmağınızla göz pınarının üzerine hafifçe bastırarak göz damlasının kana geçişi engellenebilir. Sürenin sonunda göz damlasının kalanı silinebilir.


En sık kullanılan göz damlaları nelerdir ?

Prostoglandinler: Genellikle açık açılı glokom tedavisinde reçete edilirler. Bu göz damlaları göz içi sıvısının drenajını artırarak göz içi basıncını düşürürler. Yan etkileri arasında, gözlerde hafif kızarma be batma hissi ile göz kapağı derisinde pigmentasyon değişiklikleri ve görme bulanıklığıdır.

Beta blokerler: Göz içi sıvısının üretimini azaltarak göz tansiyonunu

düşürürler. Yan etkileri; nefes almada güçlük, kalp hızında yavaşlama, kan basıncında düşme ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklardır. Akciğer ve kalp hastalıklarınız varsa, beta bloker dışında göz damlaları reçete edilir.

Alfa-adrenerjikler: Bu tip göz damlaları bir yandan göz içi sıvısının üretimini azaltırken, bir yandan da göz içi sıvısının drenajını artırırlar. Bunların yan etkileri arasında kalp hızı değişiklikleri, tansiyonda artış, yorgunluk, gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve şişlik ve ağız kuruluğu bulunur.

Karbonik anhidraz inhibitörleri: Nadiren kullanılan bu tip göz damlaları göz sıvısının üretimini azaltan etki gösterirler. Bu göz damlalarının sık idrara çıkma ve parmaklarda karıncalanma hissi gibi yan etkileri görülebilir.

göz damlası kullanımı

Kolinerjik ajanlar: Bu damlalar göz içi sıvısının drenajını artırırlar. Ancak, göz bebeklerinin küçülmesi ile bulanık görme gibi yan etkileri olabilir.

Kombine ilaçlar: Bazen yukarıda sayılan göz damlalarından ikisi birden reçete edilebilir.

Yukarıda sayılan ve glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları mutlaka göz doktorları tarafından yazılmalı ve önerilerine göre kullanılmalıdır. Bir kişiye iyi gelen göz damlası başka bir kişide yan etkilere veya kötü sonuçlara yol açabileceğinden, doktor tavsiyesi olmadan, eş dost tavsiyesiyle ilaç kullanmayınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN