-->

Glokomda cerrahi tedavi

Yorum Gönder
Göz damlaları ya da ilaçların etkisiz kaldığı veya kullanılamadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulamak gerekebilir. Glokom cerrahisi yöntemleri aşağıda sıralanmıştır:

Lazer cerrahisi: Açık açılı glokom tedavilerinde sıklıkla uygulanan bir yöntem olan ve "lazer trabeküloplasti" adını alan bu yöntemde tıkanmış drenaj kanalları lazer ışını yardımıyla açılır. Böylece tıkalı kanallar nedeniyle artan göz içi basıncı da düşer.

İşlem yapıldıktan sonraki haftalarda göz tansiyonunun sık sık ölçülerek takibinin yapılması gerekir. Operasyonun etkisinin tam olarak ortaya çıkması için birkaç hafta geçmesi gerekir.

Uzun bir süre göz tansiyonunun düşmesini sağlayan lazer cerrahisi başlangıçta etkili olsa da zaman geçtikçe göz tansiyonu tekrar yükselmeye başlayabilir.

Trabekülektomi: Göz damlaları ve lazer cerrahisinin işe yaramadığı durumlarda göz tansiyonunu düşürmek için uygulanan işlemdir.

Ameliyat mikroskobunun yardımıyla yapılan bu işlemde göz hekimi gözün beyazından girerek kornea tabanında göz içi sıvısının drenajını sağlamak üzere küçük bir delik açar. Göz içi sıvısı bu delikten kolayca akar ve böylece göz tansiyonu da azalır. Bu işlem önce bir gözde uygulanır. Gerekiyorsa, haftalar sonra ikinci göz için de tekrarlanabilir.

Glokomda cerrahi tedavi

Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik ve antienflamatuar göz damlaları kullanılır. Enfeksiyon gelişmesi durumunda göz içi sıvısının drenajı için açılan delik kapanabilir.

Drenaj implantı: İlerlemiş glokom vakalarında, ikincil glokomda veya çocuklarda drenaj implantı yerleştirilmesi de cerrahi tedavi seçeneklerinden biridir. Burada yapılan işlem göz içi basıncını düşürmek için göz içine minik bir tüp takılması ve böylece göz içi sıvısının drenajının sağlanmasıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN