-->

Helikobakter pilori nedir ?

2 yorum
Helikobakter pilori (H.pilori), mideye yerleşerek enfeksiyona sebep olan ve bu enfeksiyon sonucu midede gastrit ve ülser gibi durumlara yol açan bir bakteridir. Çok yaygın bir enfeksiyon olup dünya üzerinde yaşayan insanların yarısından fazlasının Helikobakter pilori  ile enfekte olduğu düşünülmektedir. Bazı insanlarda enfeksiyon olsa da bundan zarar görmedikleri için enfeksiyonun farkına varılmaz. Gastrit ya da ülser belirtileri nedeniyle doktora başvurduğunuzda yapılacak testler ile varlığı kanıtlanabilen Helikobakter pilori  bakterisi aşağıdaki resimde görülmektedir.

Helikobakter pilori bakterisi

Helikobakter pilori  enfeksiyonu belirtileri nelerdir ?

 • Karında ağrı veya yanma hissi,

 • Mide boş olduğunda artan karın ağrısı,

 • Bulantı,

 • İştahsızlık,

 • Geğirme,

 • Şişkinlik,

 • Kilo kaybı,

 • Yutma güçlüğü,

 • Kusma.


H. pilori nasıl bulaşır ?

Enfeksiyonun esas şekli tam olarak bilinmemektedir. H. pilori bakterisi insandan insana; tükürük, kusmuk veya dışkı ile direk temas sonucu bulaşır.

Bulaşık yiyeceklerin iyi yıkanmadan yenmesi de bakterinin vücuda girişine sebep olur. Çok kalabalık bir evde yaşamak, yeterli ve temiz su bulunmaması, gelişmekte olan ülkelerde yeterli hijyen koşullarının sağlanamadığı yaşam biçimi H. pilori enfeksiyonunun geçişi için risk faktörleridir.


H. pilori enfeksiyonunun yol açtığı durumlar nelerdir ?

Gastrit: Mide iç yüzeyini koruyucu tabakayı tahriş ederek gastrite sebep olur.

Ülser: Mide ve bağırsak iç yüzeyinin zarar görmesi sonucu yara oluşmasına yol açar. H. pilori enfeksiyonu olan kişilerin %10'unda ülserler gelişir.

Mide kanseri: H. pilori enfeksiyonu bazı mide kanserlerinde önemli bir risk faktörüdür.


H. pilori enfeksiyonunda yapılan tetkikler nelerdir ?

Kan testleri: Aktif veya önceden geçirilmiş H. pilori enfeksiyonları kan testleri ile anlaşılabilir.

Nefes testi: Bu test için içinde işaretlenmiş karbon molekülleri bulunan bir madde yutmanız gerekir. Bu madde midede parçalanır ve eğer H. pilori enfeksiyonu varsa, karbon salınarak vücut tarafından emilir. Emilen karbon, akciğerler tarafından solunum havasıyla dışarı atılır. Özel bir hazneye üfleyeceğiniz havada bulunacak karbon molekülleri, H. pilori enfeksiyonu bulunduğunu gösterir.

Bu test yapılırken "proton pompası inhibitörleri" adı verilen ilaçlar ile bazı antibiyotiklerin kullanılmaması gerekir. Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız, test öncesi 2 hafta süreyle kullanmamanız gerekir.

Dışkı testi: Dışkıda H. piloriye ait antijenlerin arandığı bu testte de yukarıda bahsi geçen ilaçların alınmaması gerekmektedir.


Endoskopi: Ağızdan; boğaz, yemek borusu yoluyla mideye ulaşan ve "endoskop" adı verilen bir cihaz ile hem sindirim sisteminin bu bölümleri incelenir hem de şüpheli bölgelerden örnek alınarak H. pilori açısından analizler yapılır.

Endoskopi

Sadece H. pilori teşhisi için endoskopi işleminin yapılması önerilmez çünkü diğer yöntemlerle H. pilori teşhisi daha kolaydır.


H. pilori tedavisi nasıl yapılır ?

Tedavide genellikle 10-14 gün boyunca "klaritromisin, amoksisilin, metranidazol" gibi ilaçlardan 2 farklı antibiyotik bir arada kullanılarak antibiyotik direnci gelişimi engellenmeye çalışılır.

Antibiyotiklerin yanında, asit üretimini baskılayarak, mide iç yüzeyini koruyucu tedavi de yapılır. Bunun için de midede asit üretimini engellemek için "proton pompası inhibitörleri", histamin blokerleri ve bizmut subsalisilat gibi ilaçlar kullanılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

 1. Yukarıda belirtilen tedavileri harfiyen uyguladım fakat şikayetlerim azalmadı,arttı diyebilirim.gastroenterolojiden tekrar randevu aldım ,28 martta tekrar gideceğim ama umudumu yitirmiş gibiyim,,bana yine aynı tedavi uygulanacakmış Nasıl olabilir ,iyileşebilmem mümkün mü.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Helikobakter pylori'nin tedavi şekli bellidir. Tedavide kullanılan ilaç değiştirilerek sonuç alınabilir. Umudunuzu kaybetmek için bir sebep yoktur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN