-->

KOAH nedir ?

Yorum Gönder
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılan bu durum, hava akışını bloke ederek solunumu güçleştiren bir grup akciğer hastalığına verilen isimdir. Amfizem ve kronik bronşit, KOAH'ı oluşturan akciğer hastalıklarından en sık karşılaşılanlarıdır. Kronik bronşit, akciğerlerde bronş adı verilen hava kanallarının iltihabıdır. Amfizem ise, alveol adı verilen hava keselerinin harap olması sonucu ortaya çıkar. KOAH sonucu meydana gelen akciğer hasarı iyileştirilemez. Tedavi ile belirtilerin iyileştirilmesi ve hastalığın ilerlemesinin engellenmesi sağlanmaya çalışılır.

koah

KOAH belirtileri nelerdir ?


Akciğerlerde önemli ölçüde hasar meydana gelmediği sürece KOAH belirtisi görülmez. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra da genellikle zamanla kötüleşir. KOAH belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

  • Öksürük,

  • Hava açlığı,

  • Hırıltılı solunum,

  • Berrak, beyaz, sarı veya yeşilimsi balgam çıkarma,

  • Dudak ve tırnak yataklarının mavi renk alması,

  • Sık solunum yolları enfeksiyonları,

  • Yorgunluk, bitkinlik,

  • Kilo kaybı.


KOAH sebepleri nelerdir ?

Sigara kullanımı ve diğer tahriş edici maddeler: Ana sebep uzun yıllar sigara kullanımıdır. Sigara içmeyen ancak dumanaltı olan kişiler de KOAH riski ile karşı karşıyadır. İş yerlerinde veya çevrede sürekli çeşitli duman, toz ve hava kirliliğine maruz kalanlarda da KOAH gelişme riski yüksektir.

koah hastalığı

Kronik bronşit: Hava yollarının iltihabi durumlarında daha fazla mukus üretilir ve hava kanalları daha da daralır. Bu durum hava geçişini önemli ölçüde bloke eder.

Amfizem: Hava keselerinin duvarlarındaki elastik liflerin hasar görmesine sebep olan amfizem, akciğerlerin normal havalanmasını bozar.

Enzim eksikliği: KOAH hastalarının %1'inde genetik bir enzim eksikliğine rastlanır. "Alfa-1-antitripsin" adı verilen enzimin eksikliği, akciğerlerde alveolleri koruyan mekanizmayı işlemez hale getirir ve alveol hasarı oluşur.

Astım ve sigara: Astım hastalarının sigara da içmesi KOAH gelişme riskini artıran bir faktördür.

Yaş: KOAH yavaş gelişen bir hastalıktır. Belirtiler genellikle 35-40 yaşlarından sonra başladığından, ileri yaşlarda KOAH gelişme riski gençlere göre daha fazladır.


KOAH'ın sebep olduğu durumlar nelerdir ?

1. Solunum yollarında enfeksiyonlar: KOAH olanlar; soğuklara, grip ve zatürre gibi hastalıklara daha duyarlıdır. Başkaları için önemsiz sayılabilecek hafif soğuk algınlıkları bile akciğerlerinde önemli enfeksiyonlara sebep olur ve nefes almalarını güçleştirebilir. KOAH olanlar her sene aksatmadan aşılarını olmalı, soğuk havalarda kendilerini korumalıdır.

2. Yüksek tansiyon: KOAH nedeniyle hastalarda tansiyon yüksekliği meydana gelebilir.

3. Kalp problemleri: KOAH, kalp hastalıklarının gelişme riskini artırır.

4. Akciğer kanseri: Sigara içen kronik broşitlilerde akciğer kanseri gelişme riski, sigara içmeyen kronik bronşitlilere göre daha yüksektir.

5. Depresyon: Solunum zorlukları kişinin günlük aktivitelere katılımını engellediğinden, KOAH olanlar kendilerini yalnız ve üzgün hissederler ve depresyona girerler. Bunun çevreleri tarafından fark edilmesi ve önlem alınması gerekir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN