-->

KOAH teşhis ve tedavisi

Yorum Gönder
KOAH teşhisini doğru koymak çok önemlidir. Bunun için aşağıdaki teşhis yöntemlerinden faydalanılabilir:


Teşhis:


Anemnez: Doktorunuz, şikayetlerinizle ilgili çeşitli sorular sorarak hastalığınıza teşhis koymaya çalışır. Şikayetleriniz ve sorduğu sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda kafasında bir ön tanı oluşur. Bu ön tanıyı doğrulamak için fizik muayene ve çeşitli testler yapar.

Fizik muayene: Doktorunuz dinleme aleti ile akciğerlerinizi dinleyerek, akciğerlerinizi etkileyen hastalığın yaratmış olduğu anormal sesleri duyar. Dinleme aleti ile sırtınızda her iki akciğer bölgesini dikkatle dinledikten sonra, aynı işlemi göğsünüzde de tekrarlayabilir.

Akciğer fonksiyon testleri: En sık kullanılan akciğer fonksiyon testi olan "spirometri" akciğerin hava kapasitesini ve bunu boşaltma kapasitesini, diğer bir deyişle; akciğerlerinize ne miktarda hava alıp verebildiğinizi ve bunu ne kadar hızlı yapabildiğinizi ölçer.

Test esnasında ciğerlerinizi doldurmanız yani derin bir nefes almanız ve hızla bir tüpe üflemeniz istenir. Spirometre, hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan önce KOAH varlığını belirleyebilir. Teşhisin yanında, hastalığın ilerlemesi veya tedavinin nasıl gittiği de spirometri ile anlaşılabilir.

Akciğer grafisi: Göğüs röntgeni çekimi ile KOAH'a sebep olan durumlardan biri olan amfizem tespit edilebilir. Ayrıca, diğer akciğer problemleri ve kalp yetmezliği de bu sayede anlaşılabilir.

BT: Akciğerde amfizem olup olmadığı BT sayesinde de anlaşılabilir.

Arteriyel kan gazları: Atardamarlardan alınan kan örneği ile yapılan bu kan testi ile kana geçen oksijen ve kandaki karbondioksit miktarları tespit edilebilir. Böylece, akciğerlerde gaz alışverişinin iyi yapılıp yapılamadığı ortaya çıkar.

KOAH akciğer hastalığı

 Tedavi:

KOAH teşhisi konması dünyanın sonu demek değildir. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda; ilaçlarınızı kullanır, tavsiyelerine uyarsanız, hastalık belirtileri kontrol edilerek hem ilerlemesi önlenir, hem de başka bir takım rahatsızlıklara yol açması engellenir.


1. İlaç tedavisi:

Bronkodilatatörler: Hava yollarını genişleten ilaçlardır. Genellikle "inhaler" şeklinde kullanılan ilaçlar hava kanallarının duvarında bulunan kasları gevşeterek, akciğerlere hava girmesini sağlarlar. Böylece hava açlığı giderilir. Hastalığın şiddetine ve günlük aktivitelere göre, kısa etkili veya uzun etkili bronkodilatatörler kullanılır.

Steroidler: Bronkodilatatörlerle sonuç alınamazsa, hava yollarında bulunan iltihaplanmayı gidererek solunumu kolaylaştırmak üzere kortikosteroidler alınır. KOAH'ın alevlenme dönemlerinde ağızdan hap şeklinde de steroid kullanılabilir.

Kombine inhaler: Hem bronkodilatatör, hem de steroid içeren inhaler ilaçlar da kullanılabilir.

Fosfodieateraz-4 inhibitörleri: Şiddetli vakalarda kullanılması önerilen bu yeni tip ilaç hava yollarındaki iltihabi durumu azaltırken bir yandan da hava yollarının genişlemesini sağlar.

Teofilin: Yıllardan beri kullanılmakta olan bu ilaçlar da hava yollarında meydana gelen kasılmaları önlerken, solunumu düzenleyerek nefes alıp verişi kolaylaştırırlar.

Antibiyotikler: KOAH olanlar akciğer enfeksiyonlarına daha duyarlıdır. Öksürük ve hava açlığı artar, ateş de yükselirse, akciğerlerde enfeksiyon gelişmiş olma olasılığı çok fazladır. Enfeksiyonlar vakit geçirilmeden uygun antibiyotiklerle ortadan kaldırılmalıdır.

bronkodilatatörler

2. Oksijen tedavisi:

Kan gazı analizi ile kanda yeterli oksijen bulunmadığı saptandığında oksijen tedavisi uygulanır.

Bu tedavi akut alevlenme döneminde yapılabileceği gibi, bazı kişiler günlük yaşamlarında gerek aktivite yaparken gerekse uyurken olmak üzere oksijen tedavisi alabilirler. Oksijen tedavisi, yorgun ve havasızlık hissini engelleyerek, beyin ve kalp gibi hayati organlara yeterli oksijen gitmesini sağlar. İnce tüpler vasıtasıyla bir oksijen tankından belirli oranda oksijen burun deliğinden alınır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, oksijen tankı kullanımdayken çevrede sigara içilmemeli, alev kaynaklarından uzak olunmalıdır.


3. Cerrahi tedavi:

Ağır amfizemli olan KOAH'lılarda "akciğer hacmini azaltma operasyonu" ile akciğerin amfizem nedeniyle hasarlı bölgeleri alınarak, göğüs boşluğu içinde ekstra bir boşluk yaratılır. Böylece, akciğerin sağlam dokusu solunum için daha iyi bir performans gösterebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN