-->

Meme protezi seçimi

Yorum Gönder
Kadın vücudunun en önemli estetik öğelerinden ikisi memeleridir. Gelişim döneminin sonunda kadının memeleri kendisini mutlu hissettirecek boyutlara ulaşmamış olabilir. Memeleri küçük olan kadınların hayalini süsleyen meme büyütme operasyonları ile çekici bir görünüme kavuşmak artık hiç de zor değildir. Bu konuda yapılan çalışmalar tüm dünyada devam etmekte, ülkemiz de bu çalışmaların ürünlerinden faydalanmaktadır. O kadar ki, artık meme protezleri bile çeşitlenmiş, aralarından seçim yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Yazımızın konusu, günümüzde en sık kullanılan silikon ve salin meme protezleri arasındaki farklardır.


İçerdiği materyale göre protez çeşitleri nelerdir ?


1. Salin meme protezleri: Bunlar, memeye boş olarak yerleştirilen ve pozisyon verildikten sonra içi steril tuzlu su ile doldurulan protezlerdir. Dış tabakası silikon olup, oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay patlamazlar.

Protez bir nedenden dolayı patlayacak olursa, söner ve memenin şekli ve boyutları değişir. Akan tuzlu su ise vücut tarafından emilerek ortadan kaldırılır. bunun sağlık açısından bir zararı yoktur ancak protezin kılıfının çıkartılması ve istenirse memeye yeni bir protez yerleştirilmesi için cerrahi bir operasyon gerekir.

2. Silikon meme protezleri: Silikon bir dış tabakaya sahip olan bu tip protezlerin içinde de jel şeklinde akıcı veya akıcı olmayan silikon vardır. Yerleştirilmeye hazır halde bulunan silikon protezler memeye yerleştirildikten sonra başka bir işlem yapmaya gerek kalmaz. Bunlar da son derece dayanıklı protezlerdir.

Ancak herhangi bir nedenle patlaması durumunda hemen fark edilmezler. Salin meme protezlerinin aksine, vücut tarafından emilmeyen silikon, genellikle protezi saran fibröz tabaka içinde hapis kalır. Akan silikonun sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğa, ileri dönemde meme kanseri gibi durumlara yol açmayacağı düşünülmektedir.

Akan silikon nedeniyle memede ağrı ya da şekil bozukluğu gibi durumlar meydana gelirse, plastik cerrahınız protez ve akan silikonu çıkarmak isteyecektir. Aynı zamanda yeni bir protez de memeye yerleştirilebilir. Patlayan silikon herhangi bir soruna neden olmuyorsa, hiç müdahale de edilmeyebilir. Bu konu ile ilgili doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.


Şekline göre protez çeşitleri nelerdir ?

Genellikle "damla" ve "yuvarlak" protezler olarak 2 çeşit protez meme büyütme operasyonlarında kullanılmaktadır. Bunlardan damla tipinde olan meme protezlerine "anatomik" adı da verilmektedir. Bunun sebebi, yandan bakıldığında aşağıya doğru genişleyen meme yapısına daha çok benzemesindendir. Yuvarlak yapıda olan protezler bir kürenin yarısı şeklinde olup vücut yapısına göre farklı ölçülerde olabilmektedir.


Protez seçimine etki eden faktörler nelerdir ?

Vücut yapısı: En önemli faktörlerden biridir. Zayıf ve meme dokusu çok küçük olan kadınlarda yuvarlak meme protezleri yerine damla şeklinde olanların seçimi daha doğal bir görünüş sağladığından tercih edilmelidir. Ancak, protez seçimi tamamen kadının isteğine bağlı bir durumdur.

Meme yapısı: Hangi protezin seçileceğine etki eden en önemli faktörlerden biri de memenin büyüklüğü ve şeklidir. Yapılacak cerrahi müdahalenin ve kullanılacak protezin şekli de buna göre değişir. örneğin, meme ucu sarkık olan bir kişide anatomik bir protez seçilerek meme toplama ameliyatı gibi bir operasyona ihtiyaç ortadan kaldırılabilir.

Spor yapma: Sporcular veya amatör olarak tenis, yüzme gibi sporlarla uğraşanlar başta olmak üzere göğüs kaslarını yoğun olarak kullanan kadınlarda yuvarlak protezler tercih edilir. Bu kişilerde anatomik, yani damla şeklinde protezlerin tercih edilmesi durumunda, kas hareketleri ile bu protezlerin pozisyonu değişebilir ve protezler bulundukları yerde dönebilirler. Bu durum memelerin şeklinin bozulmasına yol açar. Yuvarlak protezler ise pozisyonlarını değiştirseler bile fark edilmezler.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN