-->

Orta kulak iltihabı nedir ?

Yorum Gönder
Orta kulak, titreşerek sesleri duymamızı sağlayan vücudumuzdaki en küçük kemiklerin bulunduğu, kulak zarı ile iç kulak arasında bulunan yerdir. Bu bölgenin bakteri veya virüslerle enfeksiyonu sonucu "orta kulak iltihabı" gelişir. Yetişkinlere göre çocuklarda daha sık gelişen orta kulak iltihabı veya tıbbi adıyla "otitis media" oldukça ağrılıdır.

Kulak enfeksiyonları genellikle kendiliğinden geçtiğinden, ağrı ile baş etmek ve enfeksiyonun takibi yeterlidir. Enfeksiyonun ilerlemesi durumunda antibiyotik kullanımı önerilen otitis media, tamamiyle iyileştirilemediği durumlarda, işitme kaybına kadar giden problemlere sebep olabilir.

Orta kulak iltihabı

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir ?

 • Kulak ağrısı,

 • Kulak akıntısı,

 • İşitmede azalma.


Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir ?

 • Özellikle yatarken hissedilen kulak ağrısı,

 • Uykuya dalmada güçlük,

 • Enfeksiyon bulunan kulağı çekme,

 • Aşırı ağlama,

 • Huysuzluk,

 • Denge kaybı,

 • Yüksek ateş,

 • Kulak akıntısı,

 • Baş ağrısı,

 • İştahsızlık.


Orta kulak iltihabı kimlerde gelişir ?

Yaş: 6 ay ile 2 yaş arası çocuklar kulak enfeksiyonlarına karşı daha duyarlıdır. Bunun sebebi, bu yaştaki çocukların östaki borularının ve bağışıklık sistemlerinin daha tam olarak gelişmemiş olmasıdır.

Kreş: Bakımları kreşlerde yapılan çocuklarda orta kulak iltihabı olma riski, evde bakılan çocuklara göre daha fazladır. Çünkü toplu halde kreşte bulunan çocukların enfeksiyonlarla karşılaşma olasılığı daha fazladır.

Beslenme: Biberonla beslenen çocuklarda orta kulak iltihabı, anne memesini emen çocuklara göre daha fazla görülür.

Mevsimsel: Orta kulak iltihabı daha çok sonbaharda ve kış aylarında, havaların soğuk, gripal enfeksiyonların yüksek olduğu mevsimde karşımıza çıkar. Mevsimsel alerjisi olanlarda otitis media daha fazla görülür (Bakınız: Bahar alerjisi).

Kirli hava: Kulak enfeksiyonları riski, hava kirliliğinin olduğu yerlerde veya çok sigara içilip dumanaltı kalınan yerlerde daha fazladır.


Orta kulak iltihabı sebepleri nelerdir ?

Orta kulak iltihabı genellikle kulak, burun, boğaz ve östaki borusu gibi bölgelerde şişkinlik ve sıvı toplanmasına sebep olan üşütme, grip veya alerji ataklarından sonra gelişir. Enfeksiyonun nedeni orta kulaktaki bir bakteri veya virüstür.

Orta kulak iltihabı
Östaki borusu orta kulak iltihaplarında önemli bir role sahiptir. Östaki borusunun görevi orta kulağın havalanmasını sağlamak, buradaki hava basıncını ayarlamak ve buradaki salgıların ve sıvıların drenajını sağlamaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak östaki borusunun tıkanması orta kulakta sıvı birikimine neden olur. Bu sıvıda üreyen bakteri ya da virüsler orta kulak iltihabına yol açarlar. Çocuklarda orta kulak iltihabına daha fazla rastlanmasının sebebi çocuklardaki östaki borusunun daha dar olması ve sık hastalanmaları nedeniyle tıkanmasıdır.

Çocuklarda "adenoid" adı verilen ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan bezler östaki borusuna yakındır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu bezler şiştiklerinde östaki borusunu da kapatırlar ve işlev görmesini engellemiş olurlar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN