-->

Orta kulak iltihabında tedavi

Yorum Gönder
Şikayetlerinizi dinleyen doktorunuz otoskop adı verilen bir cihaz ile kulağınızı muayene ettikten sonra burun ve boğazınızı da kontrol eder ve orta kulak enfeksiyonu teşhisini koyar. Teşhis konduktan sonraki tedavi seçenekleri bir takım faktörlere bağlıdır. Doktorunuz buna göre ne yapılması gerektiği hakkında karar verir.

otoskop kulak muayenesi

Bu yazıda orta kulak iltihabının tedavi seçenekleri belirtilmiştir:

1. İzleme: Kulak enfeksiyonlarının çoğu antibiyotik kullanmadan kendiliğinden geçer.

Amerika'da, 6 ay ile 2 yaş arası çocuklarda, tek kulakta 48 saatten az süredir hafif ağrı ve 39 dereceden düşük ateşle ile seyreden durumlarda antibiyotik kullanımını önerilmemektedir.

Aynı şekilde, 2 yaşından büyüklerde, tek veya 2 kulakta da ağrı olmasına rağmen beklenmesi ve ilaç kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bu kararı almada doktorunuz çocuğun genel durumunu da göz önüne alarak tedaviyi planlayacaktır. Ancak genellikle anne babalar böyle bir kararla tatmin olmamakta ve doktorun antibiyotik yazmasını teşvik etmekte, hatta kendi kendilerine antibiyotik kullanma kararı vermektedir.

2. Kulak ağrısını azaltma: Ağrıyan kulağa sıcak ve nemli bir bez ile yapılan kompres ağrıyı azaltacaktır. Bunun yanında, ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

3. Antibiyotik tedavisi: Kulak enfeksiyonunun süresine ve şiddetine göre doktorunuz antibiyotik kullanmanızı önerebilir.

Antibiyotik tedavisi

Doktorunuzun yazdığı antibiyotik mutlaka belirlenen doz ve sürede kullanılmalıdır. hafif bir iyileşme sonrası bırakılan antibiyotik kullanımı, enfeksiyonun bir süre sonra tekrar etmesine sebep olabilir.

Daha tam anlamıyla iyileşmemiş olan kulakta tekrarlayan enfeksiyon tedavi sürecini olumsuz olarak etkiler. Enfeksiyona sebep olan bakteriler antibiyotiğe direnç kazanabilir. Bu durumda da kullanılan antibiyotik hiç bir işe yaramaz.

4. Tüp takılması: Geçirilen orta kulak enfeksiyonu sayısı 6 ayda 3 ve üzerinde ise, orta kulakta sıvı birikimi varsa, enfeksiyon temizlense de orta kulakta sıvı bulunuyorsa, sıvıyı buradan uzaklaştırmak için doktorunuz tüp takılmasını önerebilir.

Kulak zarına açılan küçük bir delik açılarak orta kulaktaki sıvı boşaltıldıktan sonra açılan deliğe minik bir tüp takılarak orta kulağın havalanması sağlanırken sıvı birikimi de önlenir.

Bazı tüpler kısa bir süre sonra kendiliğinden düşerken, bazıları daha uzun süre kalır ve tekrar doktor tarafından çıkarılır. Tüp çıkarıldıktan veya düştükten sonra kulak zarı kendiliğinden kapanır.


Orta kulak enfeksiyonu gelişmesinin önlenmesi için neler yapılabilir ?

  • Çocukların sık hastalanmaları önlenmeye çalışılmalıdır.

  • Çocuklara hijyen kuralları anlayabilecekleri şekilde öğretilmelidir.

  • Hastalandıklarında mümkün olduğunca diğer çocuklardan ayrılmalıdır.

  • Çocuklar başta olmak üzere sigara dumanından uzak durulmalıdır.

  • Bebekler mümkünse en az 6 ay olmak üzere emzirilmelidir.

  • Biberon ile beslenen bebeklerde doğru besleme şekli öğrenilmelidir.

  • Çocukların aşıları ihmal edilmemelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN