-->

Saklanan anne sütü nasıl kullanılmalıdır ?

Yorum Gönder
Anne sütünün çeşitli nedenlerle sağılarak saklandıktan sonra nasıl kullanılacağı büyük önem taşımaktadır. Özellikle buzdolabında, buzlukta veya derin dondurucuda dondurularak saklanan anne sütü uygun koşullarda bebeğe verilmez ise, beklenen faydayı sağlayamaz. Uzun süre saklanan son derece değerli olan anne sütü, yapılan hatalar nedeniyle faydadan çok zarar getirebilir. Uygulama hatalarını ortadan kaldırmak, bebeğin beslenmesinde çok önemlidir. Bu sebeple saklanan anne sütünün nasıl kullanılması gerektiği aşağıda anlatılmıştır.


Buzdolabında saklanan süt nasıl kullanılır ?

Kısa süreli olarak buzdolabında saklanan süt bebeğe direk olarak verilebilir. Eğer bebeğiniz sütü soğuk içmeyi severse bunda bir sakınca yoktur. Ancak çoğu kişi buzdolabında saklanan sütü vücut sıcaklığına getirerek kullanmaktadır.

Bunun için benmari usulü denen sistemle süt ısıtılmalıdır. Benmari yöntemi, sütün direk olarak ısıtılması değil, uygun dereceye kadar ısıtılan suyun içinde sütün istenen sıcaklığa getirilmesi demektir. Sütü ısıtmak için mikrodalga fırınların kullanılması önerilmemektedir.

Saklanan süt direk olarak ateş üzerinde ısıtılmayacağı gibi, ateş üzerinde kaynatılmamalıdır.

Bu işlem anne sütünde bulunan besin öğelerinin besleyici ve koruyucu özelliklerinin kaybolmasına sebep olur.

Bir süre buzdolabında bekleyen süt, kullanılmadan önce mutlaka hafifçe çalkalanarak karışması sağlanmalıdır.

anne sütü


Dondurucuda saklanan süt nasıl kullanılır ?

Dondurulan sütlerden en eski tarihli olanı kullanılmak üzere çıkarılmalıdır. Elbette ki, en eski tarihli olan süt, dondurucuda saklama süresini geçmemiş olmalıdır.

Donmuş sütün erimesi için önce buzluktan çıkarılıp, buzdolabının alt rafına konarak eritilmesi gerekir. Tamamiyle çözünen süt, hafifçe karıştırılarak karışımı sağlanmalıdır. Karıştırma yapılırken köpürtücü tarzda çalkalanmamalıdır. Buzdolabında tamamen eridikten sonra, yukarıda anlatıldığı gibi benmari yöntemiyle ısıtılabilir.

Eritilen süt tamamen tüketilmeli, kalan süt tekrar dondurulmamalıdır.

Dondurulup çözülen süte, taze yeni sağılmış süt eklenmemelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN