-->

Taş kırmada kullanılan Ureterorenoskopi (URS) nedir ?

Yorum Gönder
Böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de kısa adı URS olan "ureteroskopi" dir. URS, ureteroskop adı verilen, ince ve esnek bir cihaz ile penisten önce idrar kesesine (mesane) oradan da ureter adı verilen ve böbrekte üretilen idrarı mesane taşıyan idrar yoluna girilerek yolu tıkayan taşı ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir. Fiberoptik teknolojisinin geliştiği çağımızda, endoskoplar git gide küçülmüştür. Bir çeşit endoskop olan ureteroskop veya üreterorenokop'lar da bu gelişmeden paylarını almış ve önceleri uçlarındaki kateterler yardımıyla, ulaşabildikleri yerde bulunan böbrek taşlarını tutup dışarı çıkarmakta iken, esneklikleri sayesinde idrar yollarında artık daha ileri gidebilmekte ve uçlarına yerleştirilen lazer başlıklarıyla taşları kırabilmektedirler.


Bu işlem kimlere yapılır ?

Bu operasyon en sık olarak üreter içindeki taşlar için yapılır. Vücut dışından yapılan taş kırdırmanın işlemi olan ESWL'nin başarılı olamadığı veya yapılamadığı durumlarda tercih edilen URS, üreter içi taşlar için artık sıklıkla kullanılmaktadır. Taşlar dışında, idrar yollarındaki çeşitli anormallikleri tespit etmek için de URS kullanılabilmektedir.


üreterorenokopi


Operasyon öncesi hazırlık aşamasında neler yapılır ?

Öncelikle taşın varlığı ve yeri tespit edilir. Bunun için ultrasonografi, röntgen veya bunlarda görünmeyen taşlar için tomografiden faydalanılabilir.

Sayılan tetkiklerden biri ile taş tespit edildikten sonra taşın yeri ve özellikleri URS için uygun ise, operasyon randevusu verilir.

Ancak operasyon öncesi idrar yollarında bir enfeksiyon bulunmaması gerekli olduğundan idrar kültürü istenir. İdrar kültüründe herhangi bir mikrobun varlığı ve üremesi tespit edilmezse, operasyon planlanır.

Operasyon öncesinde, anestezi konsültasyonu yapılarak, ne tür bir anestezi yapılacağı tespit edilir. Operasyon öncesi bağırsakların boşaltılması için lavman uygulaması yapılır ve URS işlemi gerçekleştirilir.


Operasyon nasıl yapılır ?

URS uygulanacak olan kişiye önce anestezi yapılır.

Anestezi sonrası URS cihazı ile penis ucundan girilerek önce mesaneye oradan da üretere varılır.

Böbrek taşının bulunduğu yere ulaşıldığında taşın durumuna göre hareket edilir. Lazer uygulaması ile kırılan taş parçacıklarının büyükleri dışarı alınabileceği gibi, küçük parçaların idrar yollarından düşmesi de beklenebilir.

Kırılan taş parçacıkları ile geçişin tıkanmaması için de stent takılabilir. Ancak stent takılması durumunda, bir süre sonra takılan stentin çıkarılması için de yeni bir operasyon yapılması gerekir.

Taş dışında bir nedenle, örneğin idrar yollarında veya böbrekteki bir anormal bir oluşum nedeniyle URS yapıldıysa, kitleden biyopsi de alınabilir.

böbrek taşları


URS sonrası neler yapılır ?

URS operasyonu sonrası hasta genellikle 24 saat gözlem altında tutulur. Operasyon sonunda takılmış olan idrar sondası içine çıkarılan idrar miktarı ve görünümü takip edilir.

Anestezinin etkisi geçtikten sonra bir miktar ağrı hissedilebilir. Bunun için ağrı kesiciler önerilebilir.

Ayrıca, hasta kasık bölgesinde kısa süreli bir rahatsızlık hissedebilir. Uygulama esnasında stent takıldıysa hissedilen rahatsızlık da artar. Stent nedeniyle devamlı idrar yapma ihtiyacı hissedilebilir.

Kırılan taş parçalarının idrar yollarından geçişi sırasında da ağrı hissedilebilir. Bunun için de ağrı kesiciler kullanılabilir.

İdrarda bir miktar kan görülmesi normaldir. Ancak, kanama miktarının artması durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Operasyon sonrası ateşiniz artar, idrar yaparken ağrı, sızı ve yanma hissederseniz de doktorunuza başvurmalısınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN