Ülser (peptik ülser) nedir ?

Halk arasında ülser dendiğinde sadece mide ülseri akla gelse de,  yemek borusu, mide ve ince bağırsakların üst bölgesinin iç yüzeyinde gelişen açık yaralara “ülser” ya da “peptik ülser” adı verilir.

Eskiden beri ülserin sebebinin baharatlı yiyecekler ya da stres olduğu düşünülür. Ancak bunların ülser yapan sebepler olmadığı, ülsere sebep olan esas etmenin “Helikobakter pilori” adı verilen bir bakteri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bakteri ortadan kaldırılmadıkça, ülser ağrısı çekilmeye devam eder ve ilerlemesi durumunda kanamalara bile yol açar.

Ülser belirtileri nelerdir ?

Ağrı: En önemli belirtidir. Ağrı ülser yarası sebebiyle olur ve mide asidinin ülser yarası ile temas etmesinin etkisiyle daha da artar. Ağrının özellikleri şunlardır:

ulser

  • Göbekten göğüs kemiğine kadar olan bölgede hissedilir,
  • Mide boş olduğunda daha da artabilir,
  • Geceleri alevlenebilir,
  • Bazı yiyeceklerin yenmesiyle geçici olarak düzelebilir,
  • Asit önleyici ilaçların alınmasıyla da ağrı azalabilir,
  • Birkaç gün kaybolup tekrar ortaya çıkabilir.

Kan kusma: Kırmızı veya koyu siyah renkte olabilir.

Kanlı dışkı: Koyu renkli veya siyaha yakın renkte olabilir.

Bulantı veya kusma,

İştahsızlık,

Kilo kaybı.

Peptik ülserin sebebi nedir ?

Sindirim sisteminin iç yüzü normalde aside karşı koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Sindirim sisteminde ve özellikle midede bulunan asit, yemek borusu, mide veya “on iki parmak bağırsağı” adı da verilen ince bağırsağın iç yüzünü hasara uğrattığında ülser gelişir. Asit, kanamaya da sebep olabilen açık bir yaraya sebep olur. Ülserin sebepleri aşağıda sıralanmıştır:

Helikobakter pilori: Bu bakteri mide ve ince bağırsağı koruyucu tabaka içinde yaşar. Enfekte olan birçok kişide herhangi bir problem yaratmazken, bazı kişilerde gastrit ya da ülserlere sebep olur.

Düzenli ağrı kesici kullanımı: Aspirin başta olmak üzere “non steroid antienflamatuar” adı verilen ağrı kesici grubu ilaçların sürekli kullanımı, koruyucu tabakanın tahriş olmasına sebep olur. Bu durum da gastrit ve ülserlere yol açar.

Sigara içimi: Helikobakter pilori enfeksiyonu bulunan kişilerde sigara kullanımı ülser gelişme riskini artırır.

Alkol kullanımı: Alkol, koruyucu tabakanın zarar görmesine yol açtığı gibi asit üretimini de artırarak ülser gelişmesine zemin hazırlar.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum