-->

Varikosel nedir ?

Yorum Gönder
Erkekleri korkutan rahatsızlıklardan biri de testislerinde ağrı hissetmeleridir. Buna bir de kısırlık kelimesi eklendiğinde varikosel korkulu bir rüya halini almaktadır. Varikoselin ne olduğu ve nasıl tedavi edileceği bilinirse korkulu rüya görmeye gerek kalmayacaktır. Testislerin çevresindeki toplardamarların genişlemesine "varikosel" adı verilir. Sperm üretiminde azalmaya sebep olan varikosel, testislerin küçülmesine ve kısırlığa neden olabilir ama varikoseli olan her erkek kısır değildir. Varikosel çoğunlukla sol tarafta olmasına karşın, her iki tarafta da olabilir.


Varikosel belirtileri nelerdir ?


Varikoselin en sık rastlanan belirtisi ağrıdır. Bu ağrı, ayakta durmakla ve fiziksel egzersiz ile artar. Gün boyunca şiddetlenir ve sırt üstü yatınca geçer. Erkekte hiç ağrı olmadığı halde, çocuk sahibi olmak isteyip de, çocuk sahibi olamayan çiftler, doktora başvurduğunda, araştırma sonucunda varikosel varlığı ortaya çıkabilir.


Varikoselin sebebi nedir ?

Spermatik kordon adı verilen yapının içinde testisi besleyen damarlar da bulunur. Varikosele neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, toplardamarlar içindeki valflerin kan akışını engellemesi sebebiyle kanın toplardamar içinde göllenmesine bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu göllenme, damarın genişlemesine yol açar ve varikosel oluşur.

Varikosel

Varikosel nerede gelişir ?

Varikosel genellikle sol toplardamarda gelişir. Bu durum sol toplardamarın pozisyonuna bağlıdır. Ancak, bir taraftaki varikosel her iki testisi de etkiler.


Varikosel daha çok kimlerde görülür?

Varikosel, en çok ergenlik yaşına giren, cinsel yönden aktif gençlerde görülür. İleri yaşlarda ise varikosel görülme ihtimali azalmaktadır.


Varikoselin etkisi nedir ?

Testisteki toplardamarlar, sperm üretimi için testislerin uygun sıcaklıkta kalmasını sağlarlar. Burada bir kan göllenmesi ve kan akımında yavaşlama meydana geldiğinde, lokal olarak bir ısı artışı meydana gelir. Isı artışı sperm üretimini etkilediği gibi, spermlerin hareket ve fonksiyonlarını da etkiler.(Bakınız:Spermiyogram)

Varikosel testislerin küçülmesine de sebep olur. Bunu nasıl yaptığı tam olarak bilinmese de, toplardamardaki basınç artışının ve göllenen kanda bulunan toksinlerin testis dokusuna zarar verdiği düşünülmektedir.


Varikosel cinsel performansı etkiler mi ?

Varikosel cinsel performansı etkilemez, sadece kişi varikosel olduğunu bildiği için psikolojik olarak kendini eksik hissedebilir ancak buna hiç gerek yoktur.


Varikosel teşhisi nasıl konur ?

Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra fizik muayene yapar. Fizik muayene esnasında, spermatik kordonda toplardamarın aldığı şekil varikosel teşhisi koymasını sağlar.

Görünüm küçük bir solucan torbasına benzer. Yeterince geniş olan varikosel yapıları elle muayenede de hissedilebilir. Ayağa kalkıp derin bir nefes alarak nefesinizi tuttuğunuzda, damarlar görünür hale gelir.

Fizik muayene teşhis koymaya yeterli olmadığında, ultrason istenerek varikosel varlığı ortaya konabilir.


Varikosel nasıl tedavi edilir ?

Varikosel ağrıya, testislerde küçülmeye veya kısırlığa sebep oluyorsa, cerrahi tedavi ile genişlemiş toplardamar çıkartılır. Böylece kan akışı normale döner. Varikosel nedeniyle kısırlık görülen hastalar bu tedaviden büyük fayda görür.

Cerrahi tedavi; genel veya lokal anestezi ile açık ameliyat şeklinde yapılabileceği gibi laparoskopik olarak da yapılabilir.

Varikosel kişide ağrı, sızı, kısırlık gibi sağlık açısından bir sorun oluşturmuyorsa tedaviye gerek yoktur. Kısırlığa sebep olup olmayacağı yapılacak "spermiyogram" testi ile ortaya konabilir. Zaman zaman kontrol edilmesi ileride oluşabilecek sorunlar açısından faydalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN