-->

Anne karnındaki bebeğin ilk 3 ayı

Yorum Gönder
Hamilelikte doğuma kadar geçen 9 aylık sürede anne karnındaki bebek sürekli bir büyüme ve gelişme evresindedir. Hamileliğin ne zaman başladığı her zaman kesin olarak bilinemeyebilir ancak yumurtanın döllenmesinden itibaren hamilelik başlar.

Döllenmiş yumurta hücresine "zigot" adı verilir. Birden fazla yumurtanın döllenmesi durumunda birden fazla zigot meydana gelir ve çoğul gebelik oluşur. Bir zigot içinde 46 kromozom vardır. Bu kromozomlardan 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmiştir. Bu kromozomlar bebeğin cinsiyetini, göz ve saç rengi gibi özelliklerinin belirlenmesinde etkilidir.

Zigot annenin tüplerinden rahime doğru hareketinden sonra rahime ulaşan hücre topluluğu 2 bölüme ayrılır. İç kısımdaki hücreler embriyoyu oluştururken diğer hücreler bir yandan rahime tutunmayı sağlarken diğer yandan da plasentayı oluşturur. Bundan sonra "embriyonik dönem" adı verilen süreç başlar. Anne karnındaki bebeğe de "embriyo" adı verilir.


Embriyo kaç bölümden oluşur ?


Embriyo 3 tabakadan oluşur. Dıştaki tabakaya "ektoderm" adı verilir ve bu tabakadan bebeğin derisi, sinir sistemi, ik kulağı, gözleri ve bağ dokuları oluşur. Orta tabakadaki hücrelere "mezoderm" adı verilir ve bu tabakadan kalp ve dolaşım sistemi ile böbrekler, kemikler ve kaslar köken alır. İç tabaka ise "endoderm olarak adlandırılır ve akciğerler, bağırsaklar gibi organları meydana getirir.  

bebeğin gelişimi


Plasenta nedir ?


Bebeği besleyen ve plasenta adı verilen, halk arasında "son" ya da "bebeğin eşi" olarak bilinen yapı da bu dönemde meydana gelir. Plasenta anneden aldığı besin, oksijen ve suyu göbek kordonu aracılığı ile bebeğe taşıyan yapıdır. Bu yapı sayesinde bebeğin vücudunda oluşan karbondioksit ve atık maddeler de anneye geçer.

Anne kanında bulunabilecek ve bebeğe zararı dokunabilecek birçok madde de plasentada süzülür. Anne ve bebek arasındaki bu geçiş plasentada bulunan damarlar sayesinde olur.


Amniyon kesesi nedir ?

Amniyon kesesi de embriyonik dönemde oluşan yapılardandır. Bu kese amniyon sıvısı ile dolu olup bebek bu sıvının içinde gelişimini sürdürür. Amniyon sıvısı bebeği dış etkilere karşı koruduğu gibi, bebeğin rahat hareket etmesini de sağlar.

Bu dönemde bebeğin belli başlı organları belirip gelişmeye başlar. Embriyonik kök hücreler adı verilen hücreler gelişip başkalaşarak vücuttaki birçok doku ve organın gelişimine öncülük eder.


Embriyonik dönemde neler olur ?

Sinir sistemi embriyonik dönemde gelişmeye başlayan ilk yapılardandır. Sinir sisteminin merkezi olan beyin ve uzantıları olan omurilik ve sinirler bu dönemde oluşup gelişmeye başlarlar.

Embriyoda kalbi oluşturacak yapı da gelişmeye başlar. İlk zamanlar kalp atışı olmaz fakat zaman ilerledikçe hem kalp atımı başlar hem de kan pompalanır.

Bebeğin yüzü de embriyonik dönemde şekillenmeye başlar.

İlk zamanlarda embriyonun yan taraflarında tomurcuklar şeklinde olan kol ve bacaklar, gebelik ilerledikçe şekillenir ve büyürler.

Kaslar gelişmeye başladıktan sonra embriyo hareket etmeye de başlar. Önceleri seğirme şeklinde olan hareketler daha sonra sinirlerin de çalışmaya başlamasıyla koordine bir şekilde meydana gelir. Bu dönemde takriben çok küçük olduğundan, embriyonun hareketleri anne tarafından fark edilemez.

İlk ayın sonunda bebek 6-7 milimetre boyunda ve bir pirinç tanesi kadardır.

İkinci ayın sonunda 2,5 santimetre boyuna ulaşan bebek ortalama olarak 9,5 gram kadardır.


Embriyonik dönemden sonra ne olur ?

Bebeğin ilk dönemi takriben 10. haftada sona erer ve bundan sonra "fetal dönem" başlar. Bu dönemdeki bebeğe de "fetus" adı verilir.

Fetal dönem 11. haftadan başlar ve doğuma kadar devam eder.

Bebeğin el ve ayak parmakları tırnakları ile birlikte artık oluşmuştur. Bebek ellerini ve ağzını açıp kapatabilir. Kulak kepçeleri oluşan bebeğin dişlerinin öncülleri de oluşmaya başlamıştır. Bebeğin karaciğerinde kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlar. Bebeğin üreme organları da gelişir ancak bunu ultrasonla tespit edip bebeğin cinsiyeti belirlemek için daha erkendir. 

Embriyonik dönemin sona erip fetal dönemin başladığı ve bebeğin anne karnındaki 3 ayını tamamladığı 12. haftada bebek artık 7,5 santim boya ve 28 gram ağırlığa ulaşmıştır. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN