-->

Anne karnındaki bebeğin son 3 ayı

Yorum Gönder
Gebeliğin 27. haftasından itibaren artık bebek son 3 ayına girmiştir. Bu dönemin başından itibaren bebeğin bütün organları tamamlanmış ve çalışmaya başlamıştır. Son 3 ayda bu organlar büyüyüp gelişir, olgunlaşır ve ağırlığı artar. Hamileliğin sonu yaklaşmıştır. Buna rağmen rahmin içi hala hareketli bir bölgedir ve doğuma hazırlanmaktadır.

bebek son 3 ay


28. haftada bebeğin kirpikleri oluşmuş ve göz kapakları açılabilmektedir. Bebek 25 santimetre uzunluğa erişmiş artık 1 kiloyu yakalamıştır.

29. haftada bebeğin kemikleri gelişmiş durumdadır ancak bu kemikler oldukça yumuşak ve bükülebilir durumdadır.

30. haftada bebeğin göz kapakları tamamen açılabilir. Saçlar çıkmış ve alyuvarları artık kemik iliğinde üretilmeye başlamıştır. Ağırlık 1300 grama, uzunluk ise 27 santimetreye ulaşmıştır.

31. haftada santral sinir sistemi gelişmeye devam etse de, vücut ısısını kontrol edebilecek olgunluğa erişmiştir.

32. haftada bebeğin ayak tırnakları görülebilir hale gelmiştir. Bebeğin akciğerleri oluşmuş ve bağırsaklarından birtakım maddelerin emilimi başlamıştır. Bebeğin derisi üzerinde bulunan lanugo artık yavaş yavaş dökülmeye başlamıştır. Uzunluğu 28 santimetre, ağırlığı 1700 gram olmuştur.

33. haftada bebek gözleri ile ışığı algılayabilir, göz bebekleri ışığa göre daralıp genişleyebilir.

34. hafta bebeğin el tırnaklarının parmak uçlarına ulaştığı zamandır. Bebek artık 30 santim uzunluğa erişmiştir.

35. haftadan sonra bebek tombullaşmaya başlar. Haftada 230 grama kadar ağırlık kazanabilir.

36. hafta bebeğin daha da büyüdüğü ve aktivitesinin arttığı zamandır.

37. haftadan itibaren bebeğin organları kendi başına çalışmak için hazırdır ve bu haftadan itibaren bebeğin başı kalça kemiği içine doğru harekete başlamıştır.

38. haftada bebek hemen hemen tüm lanugodan temizlenmiştir ve 3 kilo ağırlığa yaklaşmıştır.

39. haftada plasenta antikorlar üreterek bebeğin doğum sonrası enfeksiyonlarla savaşmasına katkıda bulunur.

40. haftada 45-50 santimetre uzunluğa erişmiş olan bebek takriben 3 kilo civarında ağırlık kazanmıştır. Bebeğin anne karnında geçirmesi gereken süre artık dolmuştur. Buna rağmen doğumda 1 ve hatta 2 hafta gecikme yaşanması da normal olabilir. Doktorunuzun belirlediği doğum tarihi tahmini bir tarihtir.

Bebeklerin sadece %5’inin hesaplanan doğum tarihinde doğduğu unutulmamalıdır. Bu konuda sizi bilgilendirecek en uygun kişi gebeliğiniz boyunca sizi ve bebeğinizi takip eden doktorunuzdur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN