-->

Hamileliğin ilk 3 ayındaki değişiklikler

Yorum Gönder
Hamileliğin ilk belirtisi genellikle adet kanamasının olması gereken tarihte olmamasıdır. Bunun üzerine yapılan hamilelik testinde hamilelik kesinlik kazanır. Bunun üzerine çocuk isteyen ve hamile kaldığını öğrenen kadınlar mutluluk duyar ve bu haberi en yakınlarıyla paylaşarak bu güzel haberi yayarlar. İlk günlerdeki bu sevinç bir süre sonra hamileliğin getirdiği bazı değişiklikler nedeniyle can sıkıntısına dönüşebilir.


Hamileliğin ilk 3 ayında karşılaşılan değişiklikler nelerdir ?


Yorgunluk: Hamileliğin erken dönemlerinde başta olmak üzere, yorgunluk en sık rastlanan yakınmalardandır. Hamilelik dönemine uyum sağlamak için vücut sıkı bir çalışma dönemine girdiğinden, kişi kendini yorgun ve bitkin hisseder. İlk 3 ayda hamileler geceleri daha fazla uyuma eğilimindedir. Hatta mümkün oldukça gündüzleri de kısa süreli şekerlemeler de yaparlar.

Bulantı ve kusma: Hamileliğin başlangıcından itibaren vücuttaki hormonal denge de değişir. Buna bağlı olarak adet gecikmesinden sonraki günlerden başlayarak birkaç ay süreyle bulantı ve kusma olur. Çeşitli kokular, buna yemek kokuları da dahildir, hamile kadının midesinin bulanmasına ve kusmasına yol açabilir.

Sık idrar yapma: Hamileler ilk 3 ayın sonuna doğru daha sık idrara çıkmaya başlarlar. Bunun sebebi rahimde büyümeye başlayan bebeğin idrar torbasına yaptığı baskıdır. Ayrıca, öksürme ve hapşırma sırasında artan basınç nedeniyle bir miktar idrar kaçırma olabilir.

Karnın büyümesi: Bebek ve rahim büyüdükçe, göbek çevresi de büyümeye başlar. Bazı kişilerde bu büyüklük ilk 3 ayda fark edilmeyebilir.

Duygusal belirtiler: Hamileler üstteki belirtilerin de etkisiyle karamsar, unutkan ve konsantre olmada zorluk çekebilirler.


Hamileliğin ilk 3 ayı

Sersemlik: Vücut bebeğin büyümesi ve beslenmesi için daha fazla kan üretmeye başlar. Annenin damarlarında dolaşan kan öncelikle bebeği beslemek üzere yönlendirilir. Bu sebeple hamilelerde şaşkınlık, sersemlik hissi duyulabilir.

Mide problemleri: Hamilelik hormonları besinlerden en fazla yararı sağlayabilmek için sindirim işlemini yavaşlatır. Böylece bağırsaklardan besinlerin emilimi için daha fazla zaman kalır. Fakat bu durumda midede daha uzun süre kalan besinler mide yanması gibi problemlere yol açabilir.

Kabızlık: Sindirimin yavaşlaması kabızlık ve bağırsak gazına yol açabilir. Ayrıca hamilelik döneminde verilen demir ilaçları da kabızlığa sebep olabilir.

Damarlar görünür hale gelir: Özellikle karın, meme ve bacaklardaki damarlar daha fazla görünür hale gelebilir. Dolaşım sistemindeki artan kan ihtiyacını karşılamak için kalp daha fazla kan pompalamaya başladığından, bahsedilen bölgelerde toplardamarlar daha belirgin hale gelir.

Cilt değişiklikleri: Artan kan dolaşımı ve hamilelik hormonları sebebiyle cilt hem daha kırmızı görünür hem de daha fazla yağ üretir. Buna bağlı olarak cildiniz daha parlak ve canlı görülür.

Meme değişiklikleri: Hamilelik döneminde bebeğin emzirilerek beslenmesi amacıyla vücut kendini hazırlamaya başlar. Memeler büyümeye başlar ve hassaslaşır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN