-->

Hamileliğin son 3 ayındaki değişiklikler

Yorum Gönder
Hamileliğin son 3 ayı artık doğum olayının iyiden iyiye konuşulmaya başlandığı aydır. Anne karnındaki bebek büyüdükçe, vücut daha ağırlaşır ve hantallaşır. Her yeni gün bir önceki günden daha zor hale gelir. Hamileliğin ilk günlerinde hissedilen yorgunluk hissedilmeye başlar ve gündüzleri yapılan kısa süreli şekerlemeler artar.

Yine gebeliğin ilk günlerindeki gibi duygusal anlamda yoğun bir süreç yaşanmaya başlar. Doğuma yaklaştıkça kadın kendini anneliğe daha yakın hisseder. İkinci altı ayda görülen bacak ağrıları ve kramplar, vücuttaki şişkinlik, sırt ve kalça ağrıları, reflü gibi bir takım zorluklar bu dönemde de şiddetlenerek devam eder.


Son 3 ayda karşılaşılan zorluklar nelerdir ?


Uyku problemleri: Vücudun cüssesi artınca uyurken uygun pozisyon bulmak da zorlaşır. Uygun pozisyon bulunduktan sonra, pozisyon değiştirmek de güçleşir. Son aylarda sırtüstü yatmak rahatsız edicidir çünkü bu pozisyonda bebeğin toplardamarlara yaptığı basınç nedeniyle, vücudun alt kısımlarından kalbe doğru kan akışında yavaşlama meydana gelir. Ayrıca sırtüstü yatarken mideye de bir baskı oluşacaktır. Bu dönemde en iyi yatış şekli sol tarafına doğru yatmaktır. Bunu sağlamak için yastıklardan da faydalanılabilir.

Varisler: Daha çok bacaklarda meydana gelen varisler, cilt altında mavimsi, şiş ve bazen ağrılı olan genişlemiş toplardamarlardır.

Hemoroidler: Rektumdaki toplardamarların genişlemesiyle oluşan ve halk arasında "basur" olarak da adlandırılan hemoroidler, kaşıntı, ağrı ve kanamalara sebep olabilir.

Hamilelikte hemoroid oluşmasının farklı sebepleri vardır. Karın içi artan basıncın toplardamarlara yaptığı baskının yanı sıra, hamilelik hormonlarının damar duvarını gevşetmesi, kabızlık ve vücutta sıvı birikmesi gibi sebepler hemoroidlere yol açabilir.

Nefes almada zorlanma: Karındaki bebek büyüdükçe yukarı doğru yaptığı baskı akciğerlerin genişlemesine engel olacağından, özellikle son aylarda nefes alıp vermede zorluk yaşanabilir.

Memeler daha da büyür: Meme bezleri artık gelişmelerini tamamlamıştır. Doğumun yaklaştığı günlerde bebeğin doğduktan sonra besleneceği ilk süt olan "ağız sütü" zaman zaman meme ucundan sızabilir.


Doğumun yaklaştığının belirtileri nelerdir ?

Bebeğin başı kalça kemiği içine yerleşir ve anne karnı aşağı doğru iner. Karnın üst kısmı kaburgalara dayanmışken, aşağı doru iner. Böylece anne adayının uzun zamandır hissettiği nefes alma da zorlanma veya mideye olan baskı nedeniyle reflü şikayetleri azalır.

Hamileliğin son 3 ayındaki değişiklikler

İkinci 3 ayda da zaman zaman görülen kasılmalar, karın aşağıya indikten sonra sıklaşmaya başlar.

Rahim ağzında mukus salgısında artma meydana gelir. Mukus salgısı rahim ağzının doğuma hazırlandığının göstergesidir. Bu durum vajinal akıntı halinde kendini gösterir. Anne adayı altında bir ıslaklık hisseder. Hatta bazıları idrar kaçırdığını düşünebilir. Nişan gelmesi adı verilen olay da mukuslu ve kanlı bir tıkacın gelmesi de doğumun yaklaştığının göstergelerindendir. Doğum sancılarının başlaması ve doğumun gerçekleşmesi çok yakınlaşmıştır.

Bebeğin başı aşağı doğru indiğinden idrar torbasına daha fazla baskı yapmaya başlar ve idrara çıkma sıklığı daha da artar.

Suyun gelmesi artık doğumun çok yakın olduğunu gösterir. Sancıların başlaması, sancı sıklığının artması ve süresinin uzaması da başlıca belirtilerdendir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN