-->

Tam kan sayımı testi normal değerleri nelerdir

16 yorum
İdrar tahlili, idrarda bulunan maddeleri değerlendirerek, idrar yolları enfeksiyonlarından, şeker hastalığına kadar birçok hastalık hakkında fikir veren bir testtir. Normal bir kişide idrarın görünüşü, yoğunluğu ve içerdiği maddeler bellidir. Normalden sapmalar çeşitli hastalıkların habercisidir. İdrara yansıyan anormallikler binlerce yıldan beri hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. Örneğin idrarın renginin koyulaşması gibi basit bir gözlemle bile, doktor olmaya gerek olmaksızın, vücudun susuz kaldığı anlaşılabilir.


İdrar tahlili neden yapılır ?


Sağlık durumunun değerlendirilmesinde: Rutin kontrollar sırasında, hamilelik kontrollarında, cerrahi ameliyatlar öncesinde herşeyin yolunda olup olmadığının anlaşılması için,

Teşhis koymada: Karın ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, idrar yaparken ağrı duyulması, sık idrara çıkılması, idrarda kan olması gibi belirtilerin olduğu durumlarla ilişkili rahatsızlıklara tanı koymak amacıyla,

Bir hastalığın takibinde: İdrarda belirti veren bir hastalığın teşhis konduktan sonra hastalığın tedavisi ve takibini yapmak amacıyla idrar tahlili istenir.  


İdrar tahlilinde neler test edilir ?

Standart bir idrar tahlilinde test edilen kimyasal ve mikroskopik maddeler aşağıda sıralanmıştır. Bunların dışında idrar 100’den fazla testin yapılabileceği bir vücut sıvısıdır. Örneğin kadınlar hamile olup olmadıklarını belki de en kolay şekilde bir miktar idrarlarını kullanarak eczaneden aldıkları bir hamilelik testi ile öğrenebilirler. Aşağıda tipik olarak bir idrar tahlilinde bulunan testler sıralanmıştır:İdrar tahlili olarak adlandırılan test içinde farklı maddelerin araştırıldığı ve bir arada değerlendirildiği bir testtir. Basit bir tahlil olarak görülse de standart bir idrar tahlilinde değerlendirilen testler şunlardır:

1. Makroskopik analiz:


Renk:

Normal: Açık sarı ile koyu sarı arasında değişir.

Anormal: Birçok yiyecek ve ilaç idrarın rengini değiştirebilir. Uzun dönem böbrek hastalıklarında ve kontrolsüz şeker hastalığında idrar renksiz olabilir. Susuz kalındığında idrarın rengi koyu sarıya dönerken, idrarda kan bulunması durumunda idrar rengi kırmızılaşır.

Berraklık:

Normal: İdrar berraktır.

Anormal: İdrarda iltihap, kan, spermi bakteri, maya, kristal, parazit veya mukus bulunması durumunda idrar bulanıklaşır.

2. Kimyasal analiz:Yoğunluk:

Normal: 1005-1030 arasındadır.

Anormal: İdrarın 1030’dan daha fazla yoğunluğa sahip olmasının nedenleri arasında az su içilmesi, kusma, terleme veya ishal gibi nedenlerle vücudun sıvı kaybetmesi, idrarda şeker bulunması gibi sebepler sayılabilir. İdrar yoğunluğunun 1005’in altında olması ise idrar yoğunluğunu azaltıcı; bol sıvı alımı, ağır böbrek hastalıkları veya idrar söktürücülerinin kullanımı gibi etmenler sayılabilir.

Asidite (pH):

Normal: 4.6-8.0 arasındadır.

Anormal: Süt ürünleri veya limon gibi bazı besinler ile antiasit gibi bazı ilaçlar idrarın pH’sını değiştirebilir. İdrar pH’sının alkali, yani 8 ve üzerinde olması; aşırı kusma, böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları ve astım gibi hastalıklarda görülür. İdrar pH’sının asit, yani 7’nin altında olması; akciğer hastalıklarında, kontrolsüz şeker hastalığında, yüksek doz aspirin alımında, ishal, susuzluk, açlık ve aşırı alkol alımı gibi durumlarda görülür. 

Protein:

Normal: İdrarda protein bulunmaz.

Anormal: Böbrek hastalıkları, enfeksiyonlar, kanser, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kalp yetmezliği, lösemi gibi durumlarda idrarda protein tespit edilir.

Glukoz:

Normal: İdrarda şeker bulunmaz.

Anormal: Şeker hastalığı, böbreküstü bezi hastalıkları, karaciğer hasarı, çeşitli zehirlenmeler ve böbrek hastalıklarında idrarda şeker bulunabilir.

Keton:

Normal: İdrarda keton bulunmaz.

Anormal: Karbonhidrattan fakir bir diyet yapıldığında, kontrolsüz şeker hastalığında, açlıkta, alkolizmde, oruçta keton pozitif hale gelir.

Nitrit:

Normal: İdrarda nitrit bulunmaz. Anormal: İdrarda bakterilerin bulunması ve bir enfeksiyon varlığında nitrit pozitif hale gelir.
Bilirubin:

Normal: İdrarda bilirubin bulunmaz. Anormal: İdrarda bilirubin bulunması başta karaciğer hasarı olmak üzere çeşitli hastalıkları düşündürür.
Ürobilinojen:

Normal: İdrarda miktarı çok düşüktür. Anormal: İdrarda ürobilinojen bulunması da siroz, hepatit gibi karaciğer hastalıklarını düşündürür.

3. Mikroskopik analiz:


Akyuvar:

Normal: İdrarda akyuvar çok nadirdir veya bulunmaz.

Anormal: İdrar yolu enfeksiyonu, mesane tümörleri, böbrek iltihabı gibi durumlarda idrarda akyuvarlar görülebilir. 

Alyuvar:

Normal: İdrarda alyuvar çok nadirdir veya bulunmaz.

Anormal: Böbrek veya mesane yaralanmalarında, böbrek taşlarında, böbrek iltihaplarında, böbrek ve mesane tümörlerinde idrarda alyuvarlara rastlanır.

Kristaller:

Normal: İdrarda kristal bulunmaz.

Anormal: İdrarda kristal bulunması idrar yollarında bir taş veya kum olduğunu gösterir.

Hücreler:

Normal: İdrar yollarından dökülen hücreler idrarda bulunabilir. Bu hücreler idrar yollarında bulunan normal hücrelerdir.

Anormal: İdrar yollarının herhangi bir yerinde bulunan bir kanser nedeniyle kanser hücreleri görülebilir.


İdrar tahlilini etkileyen faktörler nelerdir ?

Kadınların adet dönemlerinde idrara karışan kan idrar tahlilinde alyuvarların görülmesine yol açar.


İdrar tahlili öncesinde nelere dikkat edilmelidir ?

İdrar tahlilinden önce kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmenizde fayda vardır. Çünkü bazı ilaçlar idrarın rengini değiştirebilir. Bu ilaçlara örnek olarak; vitaminler, rifampini fenitoin gibi ilaçlar verilebilir. Ayrıca, idrar söktürücüler de idrar tahlilini etkilemektedir.

Kadınlar eğer adet döneminde ise bunu doktoruna söylemelidir. Çünkü idrara karışan alyuvarlar yanlış teşhise neden olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

16 yorum

 1. İDRARDAKI MUKUS DEGERİ 183.90 GOSTERIYO NORMALDEGER (0 -60)

  YanıtlaSil
 2. Bu konu ile ilgili lütfen doktorunuza danışınız.

  YanıtlaSil
 3. 4.5 yildir borek nakil oldum bugun idrar ph 6.5 ure 60 kreatin 1.6

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Test sonuçlarınızı nakil sonrası sizi takip eden doktorunuza gösteriniz. Gereken değerlendirmeleri o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba İdrar tahlilinde çıkan SQEP ve caox ne oluyor?

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  SQEP idrar yollarından dökülen ve adı skuamoz epitel olan hücrelerin kısaltmasıdır. Caox ise kalsiyum okzalat kristallerinin kısaltması olup idrarda bulunabilen kristallere bir örnektir.
  İdrar yollarında bulunabilen epiteller ile ilgili yazımızın linkini tıklayarak konu ile ilgili bilgilenebilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/idrarda-epitel-hucreleri.html . İdrar yollarında bulunabilen kristaller ile ilgili yazımızın linkini tıklayarak konu ile ilgili bilgilenebilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/idrarda-kristal.html .
  Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 7. 2 AYLIK HAMİLEYİM İDRARDA ERİTROSİT 13 ÇIKTI NAPABİLİRİM

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  İdrarda eritrosit bir kanama veya idrar yollarındaki bir taş nedeniyle olabilir. Doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. İyi günler bugün idrar tahlili yaptırdım. Adetim biteli 6.__7 gün oluyor. Az miktarda kan goruldu dedi Dr. ..ondanmidir başka sebep olabilirmi.ultrason için ayin 24.randevu verildi. Tsk ederimm.saygilar

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,
  Kadınlarda adet döneminde idrarda eritrosit çıkabilir. Eğer adet dönemi dışında idrarda eritrosit çıkarsa idrar yollarında bir taştan şüphelenilir. Ayrıca mesanede bulunan bazı oluşumlardan da kanama olabilir. Bunların araştırılması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. İdar tetkikinde SG değeri 1005 çıktı ve hamileyim bir sıkıntı teşkil eder mi

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  test sonucunuz idrar dansitesinin düşük olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi bol su içmeniz olabilir. Yine de doktorunuza danışmanızı öneririz. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

  YanıtlaSil
 13. Eritrosit 26 lökosit 92 bakteri 1 yassı epitel 11 ve mukus var yazıyor ne anlama gelir bi de Genta iğneyi kullanma dedi 25 yaşındayım bayanım ne anlama gelir

  YanıtlaSil
 14. Merhaba,
  İdrar tahlilinizin sonuçlarına göre idrar yolları enfeksiyonu ve idrar yollarında bir kanama olabilir. Bunun için bir üroloji uzmanına müracaat etmenizi öneririz.Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 15. Bir idrar testinde idrarin kime ait oldugu cıkarmı yni orneyin basksınin idrarini verdyimizde idrarin kime ait oldugu cikarmi

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Onur bey,
  Normal bir idrar tahlili yapılacaksa kendi idrarınız yerine başkasının idrarını verirseniz anlaşılmaz. Ancak uyuşturucu madde analizi için yapılan idrar tahlilinde başkasının idrarını verip vermediğinizi anlamak için testler yapılır ve idrarın sizin olup olmadığı anlaşılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN