-->

Zayıflık sebepleri ve kilo alma yolları

Yorum Gönder
Birçok kişi kilolarından şikayetçidir ve kilo verebilmek için çeşitli şeyler dener. Bazıları diyet yapar, bazıları spor salonlarında ter döker. Her ne kadar daha sağlıklı olduğu öne sürülse de birçok kişi de bunun tam tersine, kilo almaya çalışır. İnce ve zayıf olmak istemeyip, kilo almak için çeşitli yollar deneyen kişiler çoğu zaman da başarılı olamaz.

kilo alma yolları

Zayıflığın sebepleri neler olabilir ?

Zayıflık birçok sebebe bağlı olabilir. Bazı kişilerde bu durum sağlık açısından hiçbir sakınca yaratmazken, bazı kişilerde zayıflık nedeniyle meydana gelen problemlerin tedavi edilmesi gerekir. Zayıflığa sebep olan faktörler aşağıda sıralanmıştır:

Genetik sebepler: Anne babası da zayıf olan kişiler genellikle zayıftırlar. Bu kişilerin metabolizma hızları kalıtımsal olarak daha hızlı olduğundan, kilo alamazlar ve ince bir yapıya sahiptirler.

Aşırı fiziksel aktivite: Aşırı spor yapanlar başta olmak üzere, aşırı fiziksel aktivitesi olan kişilerin vücut ağırlıkları düşüktür. Aşırı fiziksel aktivite spor olmak zorunda değildir. Gün boyu bedensel ağır işleri olan kişiler diğer çalışanlara göre daha fazla kalori yaktıklarından daha zayıftırlar.

Hastalıklar: Çeşitli hastalıklar kişinin iştahını kapattığı gibi, yediği besinlerin vücut tarafından kullanımı da kısıtlanır. Kilosu normal olup da son zamanlarda istemeden kilo veren kişilerde guatr hastalıkları, şeker hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları ve hatta kanser olabilir. Son günlerde istemsiz olarak kilo veren kişiler doktora başvurmalıdır.
İlaçlar: Bazı ilaçlar iştahsızlık, mide bulantısı ve kilo kaybına sebep olabilir.

Psikolojik sebepler: Stres ve depresyon gibi sebepler yaşantımızı etkileyerek yeme alışkanlıklarımızı değiştirebilir. Bu durumda zayıflanabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN