-->

Eozinofil artışı

9 yorum
Eozinofil adı verilen hücreler, kanda bulunan akyuvarların bir türüdür. Aslında her kan sayımı yaptırdığımızda akyuvarların toplam sayılarının yanında, akyuvar tiplerinin de miktarları raporda ayrı ayrı belirtilir. Eozinofiller de her kan sayımında tespit edilerek sayılarında bir artış veya azalma olup olmadığı değerlendirilebilir. Eozinofil artışı, kanda olabileceği gibi, dokularda da görülebilir. Bağışıklık sisteminde yabancı cisimlerin ortadan kaldırılmasındaki görevi yanında çeşitli iltihabi durumlarda da eozinofiller artabilir.


Eozinofiller hangi sayının üzerinde artmış kabul edilir ?


Yetişkinlerde eozinofil sayısı mikrolitrede 500’ün üzerine çıktığında, eozinofillerin artmış olduğundan söz edilebilir.

Çeşitli cihaz ve ölçüm birimlerine göre farklı laboratuarlarda yapılan sayımların bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.  


Eozinofillerin artış sebepleri nelerdir ?


Vücudumuzun savunma sistemi, algıladığı her yabancı maddeyi ortadan kaldırmak ve böylece vücudu korumak ister. Bunun için görevlendirilmiş çeşitli hücreler bulunur. Bu hücrelerden biri de “eozinofil” adı verilen akyuvar hücresidir.

Eozinofiller özellikle vücuda yerleşmeye çalışan parazitlerin ortadan kaldırılmasında rol oynar. Vücuda bir parazit girerse, eozinofiller çoğalarak parazitlerle savaşmaya başlar ve onları ortadan kaldırmaya çalışır.

Eozinofil hücreleri, vücutta meydana gelen enfeksiyonlara bağlı iltihaplarda hastalıklı alanın kontrolu ve sınırlandırılmasında görev yapar. Bu amaçla eozinofil sayısı artar.

Eozinofil hücreleri, alerjik olaylarda da görev yapar. Allerjik olaylarda meydana gelen iltihaplanmalarda eozinofil hücreleri artmıştır.  

Parazit enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlar, eozinofil artışının en fazla görüldüğü durumlardır. Aşağıdaki çeşitli durumlarda da eozinofil sayısında artış görülebilir:

Mantar enfeksiyonları,

Deri hastalıkları, dermatitler,

Astım,

Kronik Myeloid lösemi (KML),

Ülseratif kolit,

Crohn hastalığı,

Hodgkin hastalığı,

İlaç alerjisi.

Eozinofil


Hipereozinofilik sendrom nedir ?


Yetişkinlerde, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde görülen ve eozinofil sayısının mikrolitrede 1500’ün üzerinde olması ve bu yüksekliğin birkaç aydan uzun sürmesine “hipereozinofilik sendrom” adı verilir.


Hipereozinofilik sendromun zararı nedir ?

Eozinofil sayısının bu şekilde 1500 ve üzerinde kalması çeşitli organ ve dokularda iltihap gelişmesine yol açabilir. Organlarda meydana gelen iltihaplar, o organın fonksiyonunun bozulmasına sebep olur. Nadir görülen bir durum olmasına rağmen, fark edildikten sonra en kısa zamanda tedavi edilmesi büyük önem taşır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

9 yorum

 1. Döküman için teşekkürler bilinçlenmiş olduk

  YanıtlaSil
 2. Çok ilginç, bu bilgilerin raporla yer aldığını bilmiyordum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. dikkat edilmesi gereken en önemli hastalıklardan biri, insana bulaştımı daha da bırakmıyor.

  YanıtlaSil
 4. çok farklı bir konuymuş

  YanıtlaSil
 5. çok farklı bir konu. dikkat edilmediği taktirde büyük sorunlara yol açıyor.

  YanıtlaSil
 6. eozinofil degerim 4.9 tedavisi nedir?şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Bu testi isteyen doktorunuza test sonucunuzu gösteriniz. O sizi muayene edip şikayetlerinizi dinleyerek tedavinizi düzenleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 8. bana bişeyin yok dedi test sonucuna baktıgımda sadece eozinofil degerim yüksek.gecen sene tekrar yüksek çıkmıstı.bilgilendirirseniz...

  YanıtlaSil
 9. Merhaba,
  Bir alerji veya bir parazit enfeksiyonu eozinofil artışına yol açabilir. Bunların belirlenmesi için bir hastaneye baş vurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN