-->

Hamilelikte alkol kullanımı

9 yorum
Alkol kullanan anne adayların merak ettiği konulardan biri; hamilelik süresince alkol kullanımının bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Bu konuda farklı görüşler vardır. Yakın arkadaşlar bile bu konuda sizi etkileyebilir. Hamileliği süresince alkol kullanıp, bir zararını görmeyen anneler bulunabilir. Çoğu arkadaşınız bebeği riske atmama konusunda sizi uyarabilir. Bazı doktorlar bile hafif bir alkollü içkinin pek de zararlı olmayacağını söyleyebilir. Bazı doktorlar ise alkolden uzak durmanızı öğütler. Peki, işin doğrusu nedir? Anne olmayı düşünen kadınlar hamilelik öncesinden başlayarak, hamilelikleri boyunca nasıl davranmalıdır? Yazımızda bu sorulara cevap olabilecek ve karar vermenizi sağlayacak konulara değinilecektir.

Hamilelikte alkol


Hamilelik süresince ne zaman, ne kadar alkol güvenle alınabilir ?


Hamilelik süresince ne kadar alkolün güvenli olduğu bilinmemektedir. Bu yüzden, hamilelik döneminde “şu miktarda alkol alımının zararı yoktur” denemez.

Hamilelik süresince alkolün güvenle alınabileceği bir dönem de yoktur. Bu yüzden, hamileliğin şu döneminde alkol alımının zararı yoktur da denemez.


Hamilelikte hangi içki daha güvenlidir ?


Alkollü olan tüm içkiler eşit derecede zararlıdır. Daha yoğun alkol içeren içkilerle, daha az alkol içerenler arasında pek de fark yoktur. Çünkü içilen içki bira, şarap veya rakı da olsa, vücuda alkol girmektedir. Hamile bir kadın alkol aldığında, bebeği de alkol almış olur.


Alkol neden tehlikelidir ?

Anne kanındaki alkol, göbek kordonu yoluyla bebeğe geçer. Hamilelikte alkol kullanımı, düşüklere veya ölü doğuma yol açabilir. Bunun dışında, bebekte “fetal alkol sendromu” ve “fetal alkol etkileri” adı verilen, çeşitli fiziksel ve zihinsel problemlere yol açabilir.


Fetal alkol sendromu nedir ?

Anne karnında bulunduğu süre boyunca yoğun alkole maruz kalan bebeklerde görülen durumdur. Bu bebeklerdeki belirti ve bulgular şöyle sıralanabilir:

 • Anne karnındaki gelişimi geridir.

 • Doğum sonrası fiziksel ve zihinsel gelişimi de geri kalır. Vücut ağırlıkları düşük, boyları kısa kalır.

 • Tipik bir yüz görünümü vardır; başları, gözleri ve çeneleri küçük, göz kapaklarında düşüklük bulunur, burunları kısa, üst dudakları ince ve üst dudak burun arasındaki oluk yoktur.

 • Yaşıtlarından daha ufak görünüşlü olup, zeka seviyeleri de düşüktür.

 • Uyku, görme ve duyma problemleri yaşayabilirler.

 • Öğrenme güçlüğü çekerler.

 • Hafızaları zayıftır.

 • Konuşmaları gecikir.

 • Bunların yanında, kalp ve böbrek gibi birçok organında anormallikler bulunur.


Fetal alkol etkileri nedir ?

Hamilelikleri sırasında daha az miktarda alkol kullanan kadınların bebeklerinde görülen etkilere bu isim verilir. Yukarıda sayılan belirtilere göre daha az belirti olmakla birlikte, bebek yine de alkolden bir şekilde etkilenir ve bu durum bütün hayatı boyunca problemlere yol açabilir.


Alkol kullanan anne adayları ne yapmalıdır ?

Anne adayları hamile kalmayı planladıkları andan itibaren alkolden uzak durmalıdır. Plansız bir gebelik geliştiyse, hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren alkolü kesmelidir.

Alkolün bir zehir olduğu unutulmamalı, anne karnında gelişmekte olan bebeğin tüm hücrelerinin alkolden etkilenerek zarar görebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

9 yorum

 1. Hamileye bayanların, alkol kullanmasını hiç doğru bulmuyorum. Alkol'u geçelim en zararlı madde sigara/bonzai bile kullanan kadınların olduğunu öğrenince doğacak olan bebeğe acıdım.

  YanıtlaSil
 2. Çok yararlı bir döküman ve fetil alkol zararlarını etkilerini bilmiyordum teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Hamilelik konusunda ne kadar zararı vardır yoktur bir şey diyemem ancak ben tavsiye etmiyorum

  YanıtlaSil
 4. umarım bunu okuyan hamile bayanlar tehditi anlamışlardır

  YanıtlaSil
 5. Bırakın alkolü hamileyken kola gibi içecekleri içmek bile tehlikeli. Doğacak çocukların genlerini bozmak Allahtan korkar insan

  YanıtlaSil
 6. Hamile bayan alkol mü alır ya? Ne kadar korkunç bir şey. Doğacak çocuğa ne kadar zarar veril annenin alkol kullanması

  YanıtlaSil
 7. Hamile bir kadının canından can taşıyan bir anneni bu tarz zararlı maddeleri kullanması çok sakıncalıdır.Bu anne adayı bunları bildiği halde kullanıyorsa ilerde yaşayacağı sorunları da çekmekle yükümlüdür.

  YanıtlaSil
 8. Abi hamilelikte sigara kullanımı diye bir şey mi olur, ben anlamıyorum böyle bir şeyi. Hamile olan kadın sigara içemez, sigara içilen ortamda da oturamaz. Biraz bebeğin sağlığını düşünsünler, bizim hanıma da bu konuda çok kızıyorum, kaç kere tartıştık. Hamile kadın sigara içemez, ötesi yok.

  YanıtlaSil
 9. soru şu:hangi içki hamilelik sırarında daha az zararlıdır.

  insan bi önce düşünür,alkol kendisi zaten zararlı ve daha bebek doğmadan çocuğu da alkolik yapacaksın.yazık diyorum içeceksen hamile kalma o zaman.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN