-->

Kalp krizi nedir ?

Yorum Gönder
Koroner kalp hastalıkları adı verilen ve kalbi besleyen damarlar ile ilgili hastalıklar günümüzde hem ülkemizde hem de dünyada en sık görülen hastalıklardandır. Kalbi besleyen damarlarda bir tıkanma olduğunda kalp krizi meydana gelir. Damar, genellikle duvarında biriken ve plak adı verilen oluşum nedeniyle tıkanır. Bu plak, uzun yıllar boyunca damarın iç yüzünde yağ birikimi sebebiyle meydana gelen değişikliklerin oluşturduğu bir yapıdır. Kalbi besleyen kan akımı kesildiğinde, kalp kası hasar görür ve kanı vücuda pompalayamaz. Bu durum ölümcül sonuçlar doğurur.


Kalp krizi sebepleri nelerdir ?


Kalbi besleyen koroner atardamarların iç yüzündeki plaklar nedeniyle daralması veya tıkanması en sık rastlanan nedendir. 

Koroner damarların bir spazm nedeniyle daralması da kalp krizine yol açan bir etkendir.


Kalbi besleyen damarlar nelerdir ?

Kalbin üzerinde kalp kasını besleyen damarlar vardır. Bunlar esas olarak 3 tanedir ve kalp kasının sürekli çalışabilmesi için kalp kasını beslerler. Koroner atardamarlar adı verilen bu damarların tıkanması, kalp kasının beslenmesini kesintiye uğratır.


Kalbi besleyen damarlar nasıl tıkanır ?

Koroner atardamarların tıkanması uzun süren bir süreçtir. Bu süreçte damarın iç yüzünde kolesterolün de içinde bulunduğu birçok madde birikerek “plak” adı verilen bir oluşum meydana getirir. Plak yıllarca büyüyerek damarın iç yüzünü resimde görüldüğü gibi daraltır. Bu plaktan kopan bir parça damarın daha ilerideki bölümlerinin tamamen tıkanmasına yol açabilir.


Tıkanan damarın kalbe etkisi nedir ?

Tıkanan damar nedeniyle beslenemeyen kalp kası hücresi ölür. Enfarktüs adı da verilen bu duruma kalp krizi denir.

Tıkanan damarın beslediği alanın boyutlarına bağlı olarak etkilenen kalp kası hücreleri de değişir. Olayın şiddetine göre kalp krizinden ölüm meydana gelebileceği gibi, daha hafif durumlarda kalp kasının bir bölümü hayat boyu işlev göremeyebilir. 

kalp krizi


Kalp krizi belirtileri nelerdir ?

Kalp krizi geçirenlerin hepsi aşağıda sayılan tüm belirtileri göstermeyebilir veya bu belirtiler aynı şiddette olmayabilir.

Göğüs ağrısı bazılarında daha az şiddetli bazılarında ise çok şiddetlidir. Bazı kalp krizi vakaları aniden meydana gelirken bazıları ise haftalar, aylar süren uyarıcı belirtiler göstererek ortaya çıkar. Aşağıda kalp krizi belirtileri sıralanmıştır:

  • Göğüs ağrısı,

  • Göğüste baskı hissi,

  • Sol omuz ve kola doğru yayılan ağrı,

  • Solunum zorluğu,

  • Soğuk terleme,

  • Bitkinlik,

  • Çarpıntı,

  • Baş dönmesi,

  • Ölüm korkusu.

Kalp krizi durumunda ne yapılmalıdır ?

Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, bir an önce bir hastanenin acil servisine başvurmanız gerekir. Bunun için acilen ambulans çağırılmalıdır.

Ambulansın gelmesi uzun sürüyorsa, taksiyle, birisinin yardımıyla veya kendi imkanlarınızla hastaneye gidilmelidir. Arabayı kendinizin kullanması riskli olacağından ancak başka bir seçenek yoksa kendi arabanızı kullanarak acil servise gidiniz. 

Doktorunuz tarafından acil durumlarda kullanılmak üzere bir ilaç verildiyse, hemen kullanılmalıdır.

Hastaneye ulaştığınızda hemen acil servise başvurulmalı, polikliniklerde zaman kaybedilmemelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN