-->

Vücut ateşi nedir, neden olur ?

7 yorum
Hayatımız boyunca bebeklikten başlayarak çeşitli dönemlerde ateşimiz yükselir. Genellikle bir hastalığa bağlı olarak, vücut ısısının geçici olarak yükselmesine ateş adı verilir. Ateş bir hastalık olmayıp, birçok rahatsızlığın bir belirtisidir. Ateş olması, vücutta olağan dışı birşeylerin olduğunu gösterir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda ateş yükselmesi, çoğunlukla ciddi bir enfeksiyonun varlığını işaret eder ve dikkatle izlenmelidir. Yükselen ateş genellikle birkaç günde düşer.

Ateş yükseldiğinde anne babalar endişelenerek hemen ateşin düşmesini ister ve ateş düşürücü ilaçlar kullanır. Anne babaların en çok korktuğu durum ateşe bağlı çocuklarının havale geçireceği düşüncesidir. Ancak ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaştığını gösterir. Ateş, akyuvarların enfeksiyon etkenlerine saldırıp, ortadan kaldırmaları için uyarıcı bir role sahiptir. 


Ateş, enfeksiyonlar ile savaşa nasıl yardım eder ?


Bakteriler veya virüslere bağlı olarak gelişen herhangi bir enfeksiyondan iyileşmek için ateşin yardımcı olduğu çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Buna göre; ateş akyuvarların hareketliliklerini artırır, akyuvarların mikropları ortadan kaldırmalarını kolaylaştırır ve akyuvarların sayılarının artışını sağlar. Böylece, vücudun savunma sistemi mikroplar ile daha kolay baş edebilecek hale gelir.


Ateş varlığında görülen belirtiler nelerdir ?

Aşağıdaki belirtiler genellikle ateşin ortaya çıkmasına neden olan etkenin vücutta yarattığı sıklıkla karşılaşılan diğer belirtilerdir.

 • Terleme,

 • Titreme,

 • Kas ağrısı,

 • Baş ağrısı,

 • Boğaz ağrısı,

 • Deride döküntü,

 • Kusma,

 • Karın ağrısı,

 • İştahsızlık,

 • Sıvı kaybı.


Ateş nasıl ortaya çıkar ?

Beyinde "hipotalamus" adı verilen bir bölge vardır. Bu bölge, diğer fonksiyonlarının yanında, vücudun termostatı olarak da çalışır. Vücudun normal ısısı olan 36.5 santigrat derece  hipotalamusun termostatı bu dereceye ayarlaması ile sağlanır. Hipotalamus, vücudun ısısını ayarlarken, çeşitli sebeplerle, normal ısı derecesini birkaç derece yükseltirse ateş meydana gelir.

Örneğin bir mikrop vücudumuza girdiğinde, salgıladığı çeşitli kimyasal maddeler ile hipotalamusun termostat derecesini yükseltmesine yol açar. Bu durumda vücut, ısısını çeşitli şekillerde yükseltmeye çalışır. Hastalandığımızda ve ateşimiz yükseldiğinde titremeye başlarız çünkü vücut ısısını artırmanın bir yolu titremedir. El ve ayaklarımız soğuktur çünkü burada bulunan damarlar kasılarak, hem ısı kaybını azaltır hem de kişiyi üşüterek daha sıkı giyinmesini ya da örtünmesini sağlar.   


Vücut ısısının artışına neler sebep olur ?

 • Virüslere bağlı enfeksiyonlar,

 • Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar,

 • Güneş altında uzun süre kalma,

 • Difteri, tetanoz gibi aşılar,

 • Bazı ilaçlar,

 • Kanserler (böbrek kanseri, lösemi ve lenfomalar),

 • Gut gibi hastalıklar

 • Yüksek sıcaklığa maruz kalma.

Vücut ateşi


Hangi enfeksiyonlar daha sık ateşe  sebep olur?

Virüs veya bakterilere bağlı enfeksiyonlar üst solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonları ateşe en sık yol açan enfeksiyonlardır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

7 yorum

 1. Ateş önemli bir hastalık küçük birşey gibi gözüksede ciddi bir tehlike olabiliyor

  YanıtlaSil
 2. Hayırlı günler Bizim bir hastamız var doktor bey ateş kırk derece ve bulantısı geçmiyor ilk teşhis dalak yırtılması ama ateş ve kusma sebebi bulunamıyor kaç gündür sebebi ne olabilir

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Cemal bey,
  Ateş bulunması bir enfeksiyonun varlığını düşündürüyor. Başka bir belirtiden söz etmemişsiniz ama idrar ile ilgili bir şikayeti olup olmadığına bağlı olarak aklımıza böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit) olabileceği geldi. Ancak sebebi hastanızın doktorları belirleyecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 4. İyi geceler bende Akdeniz anemisi var MO 15 Geliyor bu yüksek ateş yaparmı

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,
  Ateş bir enfeksiyonun göstergesi olabilir, bu sebeple doktorunuza görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 6. Ömer bozkurt1 Eylül 2018 16:35

  Meraba 3 yillik evliyiz esim dogum dan sonra vucut dan atesi bi turlu atamadi kollari bacaklari surekli ates icinde ozellikle geceleri kolu veya bacagi vucudumun herhangi bi yerine deyince alev deymis gibi yakiyo cocugu emzirmek icin kucagina aldiginda cocugun kafasi kolunda durdugu icin kafasi atese kesiyo cocugun bile ne yapliyim hangi bolume goturmeliyim acaba

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Ömer bey,
  Ateşi hiç ölçtünüz mü acaba? Kaç derece çıkıyor?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN