-->

Elektronik sigara nedir ?

11 yorum
Sigarada bulunan çeşitli kimyasal maddelerin kanser başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğu artık bilinen bir gerçektir. Çeşitli sivil toplum örgütlerinin sigara karşıtı kampanyalarının da etkisiyle, birçok kişi sigarayı bırakmaya çalışmakta ve başarılı olmaktadır. Ancak sigarada bulunan nikotinin bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle, başarılı olamayanlar çoğunluktadır. Sigara içen kişilerin çoğu, çeşitli dönemlerde sigarayı bırakmaya teşebbüs etse de, bağımlılıktan kurtulamamaktadır. Sigara karşıtlığı ve sigarayı bırakmak isteyen, ancak nikotin bağımlılığı nedeniyle başaramayanların sayısının çokluğunu gören bazı firmalar, elektronik sigara adı verilen bir ürün piyasaya sürmüşlerdir. Bu ürün e-sigara olarak da adlandırılmaktadır.


E-sigara nedir ?


Elektronik sigara, normal sigaraya benzeyen, içinde bulunan pil ile çalışan küçük bir cihazdır. Bu cihaz pilden aldığı enerji ile buhar üretir. Ürettiği buhar için cihazın içinde bulunan bir haznedeki sıvıyı kullanır. Hazne, nikotin ve aromatize edici bir sıvı ile doludur.

Sigara içer gibi, bu cihazın ürettiği buharı içine çeken sigara tiryakileri, nikotin ihtiyaçlarını bu şekilde karşılar. Böylece, sigara dumanında bulunan binlerce kimyasal madde yerine, sadece nikotin ve tat ile koku gibi özellikleri vermek amacıyla sıvıya eklenen maddelere maruz kalırlar 

elektronik sigara


E-sigaranın avantaj ve dezavantajları nelerdir ?


E-sigara hakkında değişik tartışmalar vardır. Kimileri, sigarada bulunan tütünün ve sigara kağıdının yanması sonucu ortaya çıkan binlerce kimyasal maddenin zararlı etkisi bulunmadığı için, elektronik sigaraların faydalı olduğunu düşünür.

Birçok kişi de, sigara kadar zararlı olmadığı düşüncesiyle nikotin bağımlılığına başlangıç olacağından dolayı, elektronik sigaraya karşıdır. Aslında elektronik sigaralara hangi yönden bakılması gerektiği önem taşımaktadır.

Sigara tiryakilerinin açısından bakıldığında, zararlı kimyasal maddelerin birçoğunun vücuda girmesini engellediği için elektronik sigaraların faydalı olduğu düşünülebilir. Sigarayı tamamen bırakamayan kişiler, böylece sigaraya göre tamamen olmasa bile daha güvenli bir alışkanlık kazanmış olurlar.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, elektronik sigaraların tam olarak güvenli olmadığına dair bulgular elde edilse de, sigara içimine göre daha güvenli olduğu kabul edilmektedir. Yine de en güzeli sigarayı bırakmaktır.

Sigara içmeyenler açısından bakıldığında; tütün ve sigara kağıdı yanmadığı ve zararlı kimyasal maddeler ortam havasına yayılmadığı için, sigara içilen ortamlara göre daha güvenlidir. Ancak, nikotinin ortama yayılan buharının, her ne kadar sigaraya göre az olsa da, pasif içicilere de etkisi olduğuna inanılmaktadır. Bazı yerlerde, bu sebepten dolayı elektronik sigaraların da içilmesi yasaktır.


E-sigara hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ?

Nikotin, buhar halinde de olsa, özellikle çocuk ve gençlerde, beyin gelişimini etkilemektedir.

Bazı elektronik sigaralardaki şekerleme kokusu gibi aroma katıcı maddeler çocukların ilgisini artırmaktadır.

Tütün kokusu bırakmadığı için, ebeveynler çocuklarının elektronik sigara kullandığını anlayamaz.

Sigara içmeyenler elektronik sigaraya başlamamalıdır.

Elektronik sigaraların sigarayı bıraktırabileceği konusunda şüpheler vardır. Bu yüzden, sigarayı bırakmak isteyenler sigarayı bıraktırıcı başka yöntemler kullanmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

11 yorum

 1. Bunlar fasa fiso arkadaş. Bir ara merak salmıştım kullanan arkadaşlarım var hiç bir işe yaramadığını söylüyorlar.

  YanıtlaSil
 2. Ben sigarayı bırakalı çok kısa bir zaman olmasına rağmen elektronik sigaranın çok iyi olduğunu düşünmüyorum.Bu bilgilendirme için çok teşekkür ederim.Elektronik sigara kullanıcılarının dikkat etmesini tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 3. Sigarayı burakmak isteyenler için elektronik sigara önemli bir teknolojik ürün olabilir ama bence farklı başka yöntemlerde kullanılabilir.

  YanıtlaSil
 4. Elektronik sigara zararlı birşey normalde ama sigara kadar zararlı olduğu söylenemez.

  YanıtlaSil
 5. Yakında elektronik pasta falan çıkar.... E-hamburger daha az zararlı..Teknolojinin azizliği

  YanıtlaSil
 6. elektronik sigara sigarayı bıraktırmaz bence,sadece kandırır,bizim amacımız sigarayı bırakmak ve bıraktırmak ise,o zaman sigaraya götürcek tüm etkenlerdende uzak durmamız gerek

  YanıtlaSil
 7. Elektronik sigara, sigarayı erken bıraktırıyor sanırım .) çevremde elektronik sigaraa kullananlar var da

  YanıtlaSil
 8. sigarayı bırakmak için ideal yöntemlerden birisi. birçok kişi sigarayı bu yöntemle bıraktığını söylüyor. Ben djarum cherry'ye devam edeceğim :)

  YanıtlaSil
 9. sigarayı bırakmak için kullanılıyor ama bence yarardan çok zararı mevcut.

  YanıtlaSil
 10. Doğrusunu isterseniz normal sigara ile arasında çok büyük farklılık yok. En güzeli nikotin'i kökünden bırakmak :)

  YanıtlaSil
 11. bende almayı düşünüyorum ama bu seferde bu bağımlılık yapıyor diye duydum.

  bilemedim şimdi.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN