-->

Guatr teşhis ve tedavisi nasıl yapılır ?

2 yorum
Doktorunuzun yaptığı fizik muayene sırasında tiroid bezinin büyüdüğü saptanabilir. Doktorunuz elle yaptığı tiroid bezi muayenesinde, tiroid bezi içindeki nodülleri de tespit edebilir. Bunların dışında aşağıdaki testler de guatr teşhisinde faydalı olabilir:

Hormon testleri: Tiroid bezi, Triiyodotironin (T3) ve Tetraiyidotironin (T4) adlı hormonları salgılar. Tiroid bezi bu hormonları, hipofiz bezinin gönderdiği Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH) etkisiyle üretir. Kanda T3 ve T4 miktarı azalınca, TSH artar ve tiroid bezinin daha fazla hormon üretmesi sağlanır. Bunun tersi durumunda ise TSH azalır ve tiroid bezinin ürettiği T3 ve T4 miktarı azalır.

Kan dolaşımında bu hormonların seviyesi tiroid bezinin çalışması hakkında fikir verir. Bu amaçla kanda bu hormonların düzeyleri ölçülebilir.

Anormal antikor testi: Bağışıklık sisteminin tiroid bezini hedef alan anormal antikorlarının seviyesi, guatr oluşumuna katkıda bulunan etkenin anlaşılmasında faydalı olabilir.

tiroid ultrasonu

Ultrason: Tiroid bezinin ve varsa içinde bulunan nodüllerin sayı ve boyutları, nodüllerin özellikleri ultrason ile anlaşılabilir. Ayrıca, doktorunuzun eliyle hissedemediği nodüller de ultrason sayesinde belirlenebilir.

Tiroid taraması: Damar içine radyoaktif bir madde verilerek yapılan bu tetkik ile tiroid bezinin boyutları, içinde bulunan nodüllerin özelliklerinin saptanmasına yarayan bir testtir.

Biyopsi: Tiroid bezinden ince bir iğne ile örnek alınarak, alınan doku veya sıvının özellikleri incelenir.


Guatr nasıl tedavi edilir ?

Guatrın boyutları, içinde bulunan nodüllerin sayı ve büyüklüklerine göre doktorunuzun yapacağı değerlendirme sonucu, aşağıdaki seçeneklerden hangisinin yapılacağına karar verilir:

İzleme: Guatr küçükse, tiroid bezi normal çalışıyor ve guatr herhangi bir problem yaratmıyorsa tiroid bezini izleme alıp beklemeye karar verilebilir.

İlaç kullanımı: Tiroid bezia az çalışıyorsa “hipotiroidi” adı verilen durum ortaya çıkar. Bunun için az olan tiroid hormonu yerine konur. Böylece, tiroid bezinin daha fazla çalışması için beyinden gönderilen sinyaller de azalacağından, tiroid bezinin boyutları küçülür. Guatr tedavi edilmiş olur.

Bunun tam tersi de olabilir. “Hipertiroidi” adı verilen ve guatr bulunan bu durumda ise hormon seviyesinin normalleşmesi için ilaçlar kullanılır.

Cerrahi: Guatrda tiroid bezi büyüklüğünün problem yarattığı durumlarda bezin tamamının veya bir kısmının alınması önerilebilir. Çıkarılan tiroid bezi nedeniyle ameliyat sonrasında tiroid hormonu kullanmanız gerekecektir.

Radyoaktif iyot tedavisi: Aşırı çalışan tiroid bezinin tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan bu tedavi şeklinde, ağızdan alınan radyoaktif iyot maddesi kan dolaşımı yoluyla tiroid bezine ulaşır. Burada tiroid hücrelerini tahrip ederek, tiroid bezinin aşırı çalışmasından ortaya çıkan tiroid büyüklüğü azaltılır. Radyoaktif madde kullanılması nedeniyle özel şartlar sağlanarak bu tedavi yapılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. Çok teşekkürler sayenizde guatr oldugumu anlayıp doktora gittim ilaçları kullanıyorum

    YanıtlaSil
  2. Hastanelerin bukadar yoğun olduğu bir dönemde böyle paylaşımlar gerçekten iyi teşekkürler admin.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN