Kalp çarpıntısı nedir, belirtileri ve sebepleri nelerdir ?

Günlük hayatımızda, tıpkı soluk alış verişimizde olduğu gibi, kalbimizin de attığının pek farkında olmayız. Halbuki kalbimiz her dakika 60-100 arası atım yapmakta ve kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlamaktadır. Böylece, vücudumuzdaki tüm hücreler besin maddeleri ve oksijene kavuşurken, ürettikleri atık maddeleri ve karbondioksiti de uzaklaştırabilirler.

Zaman zaman kalbimizin kendini hissettirdiği de olur. Bir yere yetişmek için koşmaya başladığımızda, aniden bir korku duyduğumuzda veya heyecanlandığımızda kalbimiz normale göre daha hızlı atmaya başlar. O gün fazla miktarda kahve çay tükettiğimizde de aynı sonuçla karşılaşabiliriz.

Kalp çarpıntısı ya da kısaca “çarpıntı” olarak isimlendirilebilecek olan durum, istirahat halinde kalbin normalden hızlı atmasıdır. Çarpıntı olduğunda kalbin kulakçık, karıncık veya her ikisi birden hızlı atmaya başlar.

Normalde kalp kası içindeki elektrik sinyallerle sağlanan kalp atımı, bu elektrik sinyallerin üretiminde meydana gelen bir anormalliğe bağlı olarak hızlanabilir. Çarpıntı, kalbin normal fonksiyon görmesini engelleyerek, kalbin durmasına ve ölüme yol açabilir.

Kalp kanı nasıl pompalar ?

Göğüs boşluğunda iki akciğerimizin arasında bulunan kalp, 4 odacıktan meydana gelmiştir. Bunlardan üstte bulunan ikisi “kulakçık”, altta bulunan ikisi ise “karıncık” olarak adlandırılır. Elektrik uyarılar sayesinde kalp atım yapmak için kasılır, kulakçık ve karıncıkların içine dolan kan, vücuda dağılır.

Kalbin ritmi, sağ kulakçıkta bulunan ve elektrik iletilerin oluşumunu sağlayan bir nevi kalp pili tarafından sağlanır. Bu kalp pilinin ürettiği elektrik sinyal sayesinde, önce kalbin kulakçıklarında bulunan kan karıncıklara geçer. Çok kısa bir süre kanın karıncıklara dolması beklendikten sonra, elektrik sinyal bu kez karıncık kaslarının kasılmasına yol açar. Böylece karıncıkların içine dolan kan tüm vücuda pompalanmış olur.

Çarpıntı belirtileri nelerdir ?

Kalbin görevi kan pompalayarak vücuttaki hücrelerin beslenmesini ve oksijenlenmesini sağlamaktır. Ayrıca, hücrelerin metabolik faaliyetleri sonucu üretilen atık maddeler de hücrelerden kan dolaşımı sayesinde uzaklaştırılır. Bu trafik, kalbin normal çalışmasına bağlıdır.

Çarpıntı meydana geldiğinde ise, kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalayamaz. Bu durumda organ ve dokular yeterli derecede beslenemez ve oksijenlenemez. Buna bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görülür:

Baş dönmesi,

Hava açlığı,

Sersemlik hali,

Nabız yüksekliği,

Göğüs ağrısı,

Göğüste rahatsızlık hissi,

Bayılma.

Çarpıntının sebepleri nelerdir ?

Kalbin normal atımını kontrol eden elektrik sinyal sisteminde arıza meydana getiren sebepler, çarpıntıya yol açabilir. Bu sebepler şöyle sıralanabilir:

kalp carpintisi

Ateş,

Sigara,

Kansızlık,

Yüksek tansiyon,

Ani korku hissetme,

Bazı ilaçların yan etkileri,

Kafeinli maddelerin aşırı tüketimi,

Egzersiz veya aşırı fiziksel aktivite, 

Kalp hastalıklarına bağlı kalp dokusu hasarları,

Elektrik ileti yollarında doğuştan var olan anormallikler,

Vücutta elektrik iletiminde görevli çeşitli minerallerin dengesizliği,

Çeşitli uyuşturucu maddelerin kullanımı,

Tiroid bezinin aşırı çalışması.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

7 Yorum