-->

Menenjit nasıl teşhis ve tedavi edilir ?

4 yorum
Beyin ve omuriliği saran zarların iltihaplanması olan menenjit genellikle virüs, bakteri veya nadiren de olsa mantarların sebep olduğu bir enfeksiyondur. Etkenine bağlı olarak menenjitin tedavisi de değişeceğinden, gelişen enfeksiyonun neye bağlı olarak meydana geldiğinin belirlenebilmesi son derece büyük önem taşır. Menenjitin ilk belirtileri tanı koydurucu olmayabilir. Fiziksel olarak muayenenin yanında, aşağıda belirtilen yöntemler menejitin teşhis edilebilmesinde kullanılır.

Kan kültürü: Kan dolaşımına katılan bakterilerin tespiti, kan kültürü ile yapılabilir. Steril şartlarda damardan alınan kanın, uygun ortamda ve uygun koşullarda bekletilerek içinde bulunan bakterilerin üretilmesi sağlanır. Üreme olması durumunda hangi bakterinin ürediği saptanarak, menenjit etkeni ortaya çıkarılabilir.

Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) tahlili: BOS tahlili yapabilmek için öncelikle BOS almak gerekir. Bu işlem kan almak kadar basit değildir.

belden su alma


Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, ön hazırlık ve steril çalışma gerektirir.

Belden su almak olarak da bilinen bu yöntem ile BOS’un tahlili yapılır. BOS içinde bulunan bazı maddelerin azalması, artması veya değişmemesi, ne tip bir enfeksiyon ile karşı karşıya olunduğunu gösterir. Ayrıca BOS içinde menenjite sebep olan etken de tespit edilebilir.


Menenjit tedavisi nasıl yapılır ?

Menenjitin etkeni belli olana kadar antibiyotik ve antiviral ilaçlar ile tedavi hemen başlatılır. Etken belli olduktan sonra buna yönelik tedavi yapılır.   

Bakteriyel menenjit tedavisi: Antibiyotikler kullanılarak menenjit etkeni olan bakteri ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Viral menenjit tedavisi: Virüslerin ortadan kaldırılmasında etkisiz olduğu için antibiyotikler kullanılamaz. Yatak istirahati, bol sıvı alınması, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanımı ile birkaç hafta içinde hastalık iyileşir. Herpes virüsünün etken olduğu menenjitlerde antiviral ilaç verilebilir.

Mantarlara bağlı menenjitin tedavisi: Mantar öldürücü ilaçlar ile tedaviye başlanır. Ciddi yan etkileri olduğu için, mantarlara yönelik tedaviye başlamadan önce teşhisten emin olunmalıdır.

Alerjik sebeplere bağlı menenjit tedavisi: Kortizon tedavisi uygulanabilir.

Kanserlere bağlı menenjit tedavisi: Belirlenen kansere göre değişiklik gösterir.


Menenjit gelişiminin önlenmesi için neler yapılabilir ?

Menenjitler genellikle hastalık etkeni virüs, bakteri ve mantarlara bağlı olduğu için, bu etkenlerin bulaşmasını önleyici tedbirler alınmalıdır. Buna göre;

Ellerin temizliğine özen gösterilmelidir: Eller sık sık yıkanmalıdır, çünkü eller günlük hayatımızda çevre ile en çok temas eden organlarımızdır. Ellerimizi yüzümüze, gözümüze sürdükçe, bulaşan mikroplar kolaylıkla bize bulaşabilir. Bu sebeple, ellerin etkili bir şekilde nasıl temiz tutulacağı, nasıl yıkanacağı özellikle çocuklara öğretilmelidir.

Hijyene dikkat edilmelidir: Diş fırçası, çatal, bıçak gibi eşyalar, yiyecek ve içecekler başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Bağışıklık sistemi sağlam tutulmalıdır: Vücudun savunma sistemini zayıflatacak işlerden uzak durulmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmeli, sağlıklı besinler tüketilmeli, taze sebze ve meyve yenmelidir.

Öksürür veya hapşırırken ağız kapatılmalıdır: Böylece çevreye ağzınızdan saçılan tükürük damlacıkları içinde mikropların başkalarına bulaşması engellenebilir.

Mevcut menenjit aşıları yaptırılmalıdır: Risk durumunuza göre doktorunuz hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini söyleyecektir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda aşılar uygun doz ve sayıda yaptırılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

4 yorum

 1. Oturduğum yerden menenjit tedavisini öğrendim sayenizde çok sağolun önlem almak önemli...

  YanıtlaSil
 2. yine eller ve yüz kısmı,bu hastalıkta da olduğu gibi çoğu hastalığın başı hijyen ve ellerin temizliğidir.

  YanıtlaSil
 3. menenjitin belirtilerini arıyodum ve sonunda buldum teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. b hastalığın bu kadar çok önemli olduğunu bilmiyordum sayenizde öğrendim. Önlemimi aldım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN